"Krzyżacy", czyli jubileuszowe spotkanie z pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 14:48
Rok 2016 to rok Henryka Sienkiewicza. Nasz noblista urodził się w roku 1846, a zmarł w 1916. Nagrodę Nobla za całokształt twórczości otrzymał w roku 1905.
Audio
  • Geniusz "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza (Kulturalny wieczór z Jedynką)
Kadr z filmu Krzyżacy Aleksandra Forda
Kadr z filmu "Krzyżacy" Aleksandra FordaFoto: mat. prasowe

Napisał m.in. "Ogniem i mieczem", "Potop", "Pana Wołodyjowskiego", "Quo Vadis","W pustyni i puszczy", "Rodzinę Połanieckich" czy "Krzyżaków". - Ta ostatnia to powieść nie tyle zapomniana, ile mniej czytania. Od niej zaczniemy jubileuszowe spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem i jego twórczością - mówi redaktor Anna Stempniak.

Lektury Jedynki
jan kreczmar 1200.jpg
"Krzyżacy" w interpretacji Jana Kreczmara

Powieść ukazała się w formie książkowej w roku 1900. Autor pracował nad nią przez cztery lata. Dzieło zaczyna się w roku śmierci Królowej Jadwigi, czyli w 1399, a kończy w roku Bitwy pod Grunwaldem, czyli 1410. - Rok 1900, czyli przełom wieków, był dobrym momentem, żeby wydać powieść, która przypomina o wielkich polskich triumfach - tłumaczy prof. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak powstawała książka? Jak przygotowywał się do jej napisania Henryk Sienkiewicz? Jaka była atmosfera epoki? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: prof. Grzegorz Leszczyński (historyk literatury, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 24.01.2016

Godzina emisji: 20.17

mp/asz

Czytaj także

Trudne relacje i magia w książce "Ezotero. Córka wiatru"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 00:02
- Myślę, że każdy z nas marzy o tym, by jego życiu pojawiło się trochę magii. Książka "Ezotero. Córka wiatru" daje nadzieję, że jest to możliwe - mówi Agnieszka Tomczyszyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski: nie chciałem wybielać mordercy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:30
- Bohater mojej książki przeżył zdradę pewnych ideałów. Zdradziła go nie tylko żona, ale i przyjaciel. Opisuję ohydę tej zbrodni, ale staram się wyjaśnić dlaczego do tej ohydy doszło – mówi autor książki "I odpuść nam nasze…".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W innym wymiarze z "Excentrykami"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 19:08
- Pisaniu takiej powieści towarzyszy ciekawość, chęć przeżycia tego, czego w otaczającym nas świecie, tu i teraz, nie jesteśmy w stanie przeżyć - mówi Włodzimierz Kowalewski.
rozwiń zwiń