X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

90. urodziny Andrzeja Wajdy. Janda, Pszoniak, Olbrychski o Mistrzu kina

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 13:00
Andrzej Wajda kocha aktorów i daje im twórczą wolność. Na tym najprawdopodobniej polega jedna z tajemnic sukcesów jego filmów oraz tego, że powstają w nich wspaniałe aktorskie kreacje.
Audio
  • Janda, Pszoniak, Olbrychski... o Wajdzie (Kulturalna Jedynka)
Twórca takich arcydzieł, jak Kanał Popiół i diament, Wesele oraz Ziemia Obiecana, urodził się 6 marca 1926 roku. W 2000 roku został pierwszym polskim reżyserem, którego osiągnięcia artystyczne uhonorowano Oscarem za całokształt twórczości
Twórca takich arcydzieł, jak "Kanał" "Popiół i diament", "Wesele" oraz "Ziemia Obiecana", urodził się 6 marca 1926 roku. W 2000 roku został pierwszym polskim reżyserem, którego osiągnięcia artystyczne uhonorowano Oscarem za całokształt twórczościFoto: PAP/Rafał Guz

W audycji poświęconej jubilatowi zebraliśmy wypowiedzi aktorów, z których większość zagrała u Wajdy życiowe role.

Krystyna Janda debiutowała u Andrzeja Wajdy rolą w "Człowieku z marmuru". - Był bardzo młody, dzisiaj też jest młody. Młody w sensie sposobu myślenia, otwartości, wiecznego niezadowolenia z tego co robił, gotowości na zmiany. Pamiętam, że byłam nim tak zafascynowana jako twórcą, tak szybko zrozumiałam, że to spotkanie jest decydujące w moim życiu zawodowym, więc nie zajmowała się filmem, tylko nauką, jak być artystą. Przez dwa miesiące zdjęć nauczył mnie wszystkiego na całe zawodowe życie - wspomniała aktorka.

Za najlepszy w historii polski film uznaje się "Ziemię obiecaną", w którym jedną z głównych ról zagrał Wojciech Pszoniak. - Wyróżnia go pasja. Istnieją reżyserzy, którzy robią filmy, ale nie tworzą kina. On je tworzy. Zagrać u Wajdy to niezwykłe szczęście. Daje aktorom możliwość uczestniczenia w procesie twórczym - mówił Pszoniak.

W wieku 19 lat Daniel Olbrychski zagrał główną rolę w filmie "Popioły". - Wajda zawsze pracował w ten sam sposób. Mając zaufanie do swojego instynktu, że obsadził właściwych aktorów, patrzył, co te stworzonka przed kamerą będą próbowały od siebie wyrazić. Nie pamiętam, aby do czegokolwiek mnie zmuszał. Za każdym razem był bardzo ciekaw, co aktor ma do zaproponowania. Jeżeli aktor maił to coś, on potrafił unieść to do góry - wspominał Olbrychski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o Andrzeju Wajdzie mówiły również Stanisława Celińska i Agnieszka Grochowska, a Marek Kondrat sparodiował sposób wysławia się jubilata. 

Natomiast w dołączonym materiale wideo autorka audycji opowiada o swojej fascynacji twórczością Andrzeja Wajdy.


***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 5.03

Godzina emisji: 22.10

tj/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film "Excentrycy". Wojciech Pszoniak po słonecznej stronie ulicy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 20:24
- Jak powiedział Janusz Majewski, dzisiaj robi się filmy ponure i smutne. Zwrócił się tym samym do młodych twórców, by to zmienili, przeszli na słoneczną stronę. Potrzebne nam jest takie kino - tłumaczył w Jedynce aktor.
rozwiń zwiń