Orły 2016. Triumfuje "Body/Ciało". Nagrodzeni: Gajos, Ostaszewska i Szumowska

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 23:00
Orła 2016 dla najlepszego filmu otrzymał obraz "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, która została także laureatką w kategorii "Najlepszy reżyser". Za najlepsze role pierwszoplanowe uznano kreacje Mai Ostaszewskiej i Janusza Gajosa w tym właśnie obrazie.
Audio
  • Andrzej Kołodyński i Michał Montowski oceniają rok 2015 w polskim kinie (Kulturalna Jedynka)
  • Andrzej Kołodyński i Michał Montowski podsumowują Orły 2016 (Kulturalna Jedynka)
  • Orły 2016: Janusz Gajos opowiada o tym skąd bierze siłę do pracy (Kulturalna Jedynka)
  • Orły 2016: Anna Dymna o radości wciąż czerpanej z pracy (Kulturalna Jedynka)
  • Orły 2016: Agnieszka Smoczyńska o tym co jest najważniejsze w kinematografii
  • Wojciech Karolak o nagrodzie Orły 2016 w kategorii Najlepsza muzyka za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy"(Muzyczna Jedynka)
Od lewej, laureaci: aktor Janusz Gajos - najlepsza główna rola męska i nagroda za osiągnięcia życia, aktorka Maja Ostaszewska - najlepsza główna rola kobieca, reżyserka Małgorzata Szumowska - najlepsza reżyseria i najlepszy film, reżyserka Agnieszka Smoczyńska - odkrycie roku oraz Kinga Dębska - najlepszy scenariusz, podczas gali wręczenia Polskich
Od lewej, laureaci: aktor Janusz Gajos - najlepsza główna rola męska i nagroda za osiągnięcia życia, aktorka Maja Ostaszewska - najlepsza główna rola kobieca, reżyserka Małgorzata Szumowska - najlepsza reżyseria i najlepszy film, reżyserka Agnieszka Smoczyńska - odkrycie roku oraz Kinga Dębska - najlepszy scenariusz, podczas gali wręczenia PolskichFoto: PAP/Marcin Obara

- Pracuję ciężko, intensywnie. Nie uważam, że to, co robię, powinno być nagrodzone w sposób szczególny, ale nie ukrywam, że każde podkreślenie tego, że to, co udało mi się osiągnąć, jest ważne, cieszy -  przyznał na gali Janusz Gajos.

Laureatka Orła 2016 za odkrycie roku Agnieszka Smoczyńska, reżyserka filmu "Córki Dancingu" przyznała w rozmowie z Martyną Podolską, relacjonującą  wręczenie nagród dla radiowej Jedynki, że dla niej samej odkryciem był fakt, że taki film może powstać w Polsce. - Wydaje mi się, że takie otwieranie nowych drzwi w kinematografii i sztuce to jest to o co powinno chodzić – reżyserka opowiedziała także, jak wspomina swoje dzieciństwo, kiedy dancingi obserwowała z bliska.

Zaskoczenia z nagrody nie kryła wyróżniona za drugoplanową rolę kobiecą Anna Dymna. - Najbardziej się cieszę, że Akademia nagrodziła tę ryzykowną rolę, którą mi powierzył Janusz Majewski, bo to znaczy, że zaryzykował słusznie. Warto być aktorem, żeby zagrać taki epizod – podkreśliła.  

- To nie był zły sezon – podsumowuje Orły 2016 krytyk filmowy, Andrzej Kołodyński. Jednak jego zdaniem nie wszystkie zasługujące na wyróżnienie obrazy dostały nominacje. Jaki zasługujący na to film, nie otrzymał nominacji? Którzy laureaci to zaskoczenie? Jakie role przykuwały naszą uwagę w tym roku najbardziej? Czego możemy się spodziewać po polskiej kinematografii w kolejnych latach?

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 7.03.2016

Godzina emisji: 22.09

gs

Czytaj także

Janusz Gajos otrzyma Orła 2016 za osiągnięcia życia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 19:32
- Każde podkreślenie, że to, co udało mi się zrobić do tej pory, jest ważne, oczywiście cieszy - powiedział laureat Martynie Podolskiej. Jednak Janusz Gajos nie ma jeszcze zamiaru podsumowywać swego zawodowego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Oscary: Orły dla ludzi filmu. Najlepszym filmem: "Body/Ciało"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 11:05
Orły 2016 dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych zdobyli Janusz Gajos i Maja Ostaszewska. Laur dla najlepszego reżysera otrzymała Małgorzata Szumowska.
rozwiń zwiń