X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marzec '68, "Dziady" i katastrofa, którą przewidział Holoubek

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 14:58
- Nic nie zapowiadało takich demonstracji, takiej burzy politycznej i dziejowej. Spektakl wystawiono przecież z okazji 50. rocznicy rewolucji październikowej - wspomina prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.
Audio
  • "Dziady" i protesty Marca '68 (Kulturalna Jedynka)
Gustaw Holoubek podczas próby generalnej Dziadów w Teatrze Narodowym. 22.11.1967
Gustaw Holoubek podczas próby generalnej "Dziadów" w Teatrze Narodowym. 22.11.1967Foto: PAP/CAF/Mariusz Szyperko

Reżyserował Kazimierz Dejmek, a w rolę Konrada-Gustawa wcielił się Gustaw Holoubek. - Potraktowałem to, jako rolę swojego życia, ponieważ myślałem o nim znacznie wcześniej, niż dane mi było zagrać. W czasie okupacji już znałem na pamięć prawie cały utwór - mówił Joannie Sławińskiej w 2008 roku. 

Inscenizacje wywołały spontaniczną reakcję publiczności. - Ludzie byli tym porwani, i ja byłem porwany. Od pewnego momentu przedstawienia każde słowo było przez publiczność aplauzem kwitowane - mówił Gustaw Holoubek i zachowanie widzów nazywał "bezwstydnym i bezczelnym". - To była reakcja bezczelna wobec przemocy. Przecież "Dziady", jak wiele utworów przepełnionych głosem wolności, można odczytywać aluzyjnie - wyjaśnia dziś prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.


Serwis specjalny
marzec'68_663x364.jpg
Marzec '68

Niezapomniany aktor podkreślał, że "stopień tej reakcji był wielkim zaskoczeniem, ale wiedziałem, że to może się skończyć katastrofą". I zakończyło - zdjęciem "Dziadów" z afisza, za czym poszły protesty. 30 stycznia 1968 roku, w dniu ostatniego spektaklu, studenci przeprowadzili pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie demonstrację przeciw ingerencji cenzury. Uczestniczył w nich m.in. Andrzej Seweryn, który został aresztowany. Już następnego dnia Adam Michnik i Henryk Szlajfer zaczęli zbierać podpisy pod petycją przeciwko zakazowi wystawiania "Dziadów"..

W audycji prezentujemy archiwalną wypowiedź Władysława Gomułki, który uzasadniał zdjęcie spektaklu. Prezentujemy fragment historycznego przedstawienia oraz i wywiad z Gustawem Holoubkiem nagrany w 40. rocznicę wydarzeń z 1968 roku. Aktor obala kilka mitów, jakie wokół "Dziadów" narosły, dowiadujemy się też dlaczego Kazimierz Dejmek twierdził, że "nie ma ręki do romantyzmu" i gdzie aktualnie są kajdany, którymi Holoubek pętany był na scenie.

6 marca minęła 8. rocznica śmierci Gustawa Holoubka. 10 marca 2015 roku "Dziady" znów pojawią się na scenie Teatru Narodowego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (historyk teatru)

Data emisji: 8.03.2016

Godzina emisji: 22.10

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dziady" zdjęte z afisza

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 11:50
Władze PRL uznały, że spektakl w reżyserii Kazimierza Dejmka ma charakter "antyradziecki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec '68 - bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 09:00
8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
rozwiń zwiń