Europejski Pulitzer dla polskiej reportażystki!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 14:15
Justyna Kopińska, jako pierwszy polski autor w historii, została nagrodzona prestiżową nagrodą European Press Prize, zwaną "europejskim Pulitzerem". Jury doceniło ją za reportaż "Oddział chorych ze strachu" pochodzący ze zbioru "Polska odwraca oczy".
Audio
  • Justyna Kopińska o swoich reportażach z książki "Polska otwiera oczy" (Moje książki/Jedynka)
Justyna Kopińska
Justyna Kopińska Foto: Jakub Pleśniarski

Nagrodzony reportaż opisuje historię nastoletnich pacjentów szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, nad którymi fizycznie i psychicznie znęcała się ordynator Anna M. i część pracowników. - Jedna z bohaterek reportażu porównuje Annę M. do Hitlera. Ordynator na swoje ofiary nie wybierała silnych, pyskujących chłopaków, tylko osoby lekko upośledzone, za grube, nieumiejące się wysłowić - mówiła w marcu w radiowej Jedynce Justyna Kopińska.

Jak podkreślała reportażystka, wszyscy pracownicy tego oddziału nadal pracują w zawodzie. - Odrynator też, po moim reportażu została tylko zwolniona z funkcji biegłej sądowej. Była nią w tym samym okręgu, w którym od wielu miesięcy miała postawione zarzuty o znęcanie się nad dziećmi - zaznacza Kopińska.

Autorka opowiadała także o innych swoich reportażach, m.in. o historii byłej wiceminister, która po fali internetowej krytyki popełniła samobójstwo oraz o przypadku pewnego prezydenta miasta, który ściągał haracz od pracowników urzędu i podległych spółek.

***

Tytuł audycji: Moje książki (z cyklu "Kulturalna Jedynka")

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Justyna Kopińska (reportażystka, zdobywczyni European Press Prize)

Data emisji: 9.03.2016

Godzina emisji: 22.06

mg/pg

Czytaj także

Przy trotuarze i krawężniku. Ziemowit Szczerek o Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 10:58
- Podoba mi się podejście, w którym kamerę lub oko trzymamy nisko przy ziemi, gdy zanurzamy się w rzeczywistość głęboko, tam gdzie powstaje - mówił w Jedynce pisarz i tłumacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachęcić Polaków do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 18:30
Goście radiowej Jedynki dyskutowali o poziomie czytelnictwa w Polsce i skuteczności kampanii społecznych, które mają zachęcać do sięgania po książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ptak dobrego Boga" - książka podwójnie niepoprawna

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 13:11
- Oprócz tego, że jest niepoprawna politycznie, to jest też niepoprawna językowo i to na kilku płaszczyznach - mówił o książce "Ptak dobrego Boga" jej tłumacz Maciej Świerkocki. Na czym polega jej fenomen?
rozwiń zwiń