Borys Szyc: każdy ma swoją wizję Kantora

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 19:38
- Osią filmu ma być opowieść o człowieku, a moja już w tym głowa, by jak najwięcej sprzeczności jego ducha i charakteru oddać - mówi aktor w radiowej Jedynce.
Audio
  • Borys Szyc o pracy nad rolą Tadeusza Kantora (Kulturalna Jedynka)
Borys Szyc jako Tadeusz Kantor. Sesja do filmu, który do kin trafi w drugiej połowie roku 2016
Borys Szyc jako Tadeusz Kantor. Sesja do filmu, który do kin trafi w drugiej połowie roku 2016Foto: Adam Golec/mat. prasowe Kino Świat

Przygotowanie się do roli, nad którą Borys Szyc pracuje od połowy minionego roku, wymagało od aktora sporej redukcji wagi ciała, a praca na planie - poddawania się wielogodzinnej charakteryzacji. Wysiłek był duży, ale dzięki niemu "zdążył się do pana Tadeusza przyzwyczaić".

Twórcy filmu "Kantor. Nigdy tu już nie powrócę", sięgając do dostępnych źródeł, także sprzecznych często ze sobą relacji biografów, portretują całe życie twórcy wszechstronnego - reżysera, malarza, grafika. - Kierujemy się też znakami, symbolami, które pojawiały się bardzo wyraziście w jego spektaklach, jak krzesło czy parasolka. To wszystko miało swoje źródło i jego inspiracje, upodobania chcemy w filmie pokazać - podkreśla gość Joanny Sławińskiej.

Poznawaniu losów Tadeusza Kantora towarzyszyły również zabawne sytuacje. Jedną z anegdot, której w filmie nie zobaczymy, Borys Szyc opowiedział słuchaczom Jedynki.

Autorami scenariusza są Łukasz M. Maciejewski ("Czerwony pająk"), Maciej Pisuk ("Jesteś Bogiem") i reżyser filmu Jan Hryniak. Muzykę pisze Włodek Pawlik, laureat nagrody Grammy.

***

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Borys Szyc (aktor)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 15.15

Materiał został wyemitowany w audycji Kulturalna Jedynka

asz/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Kantor nie ukrywał, ile zawdzięcza śmietnikowi

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 15:11
Mówiono o nim, że jest najbardziej polskim ze światowych artystów i najbardziej światowym z polskich. Gdyby żył, 6 kwietnia obchodziłby setne urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość kontra śmierć w teatrze Tadeusza Kantora

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 05:26
- Śmierć w teatrze Tadeusza Kantora była dziwna i androgeniczna. Wywoływała pewien niepokój, a z drugiej strony artysta sprowadza ją do figury sprzątaczki i realności najniższej rangi - mówi teatrolog dr Katarzyna Flader-Rzeszowska.
rozwiń zwiń