Więcek, Zamecznik. Nowoczesna sztuka polska w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 13:30
Historycy sztuki datują ten okres od "odwilży", czyli roku 1957. Prace klasyków nowoczesnej sztuki polskiej oglądać można w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
Audio
  • Nowoczesna sztuka polska w Zachęcie (Kulturalna Jedynka)
- W piątki o godz. 17 oprowadzamy naszych gości przez wszystkie trzy wystawy - zaprasza Hanna WróblewskaWojciech Zamecznik we współpracy ze StanisławemZamecznikiem, ozdoba jarmarczna, 1964
- W piątki o godz. 17 oprowadzamy naszych gości przez wszystkie trzy wystawy - zaprasza Hanna Wróblewska Wojciech Zamecznik we współpracy ze Stanisławem Zamecznikiem, ozdoba jarmarczna, 1964Foto: mat.pras.

Jedna z wystaw poświęcona jest twórczości Wojciecha Zamecznika - znakomitego plakacisty, fotografa, grafika, projektanta i artysty eksperymentującego z technikami fotograficznymi. - Każda z trzech wystaw jest o czym innym, ale wszystkie o siebie zahaczają. "Foto-graficznie" to najważniejsza z nich. Wojciech Zamecznik jest tu ukazany od strony fotograficznej i graficznej - tłumaczy Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty.

Innym klasykiem nowoczesnej sztuki polskiej, którego prace można oglądać w warszawskiej galerii, jest Magdalena Więcek - wybitna rzeźbiarka traktująca samą przestrzeń jako formę rzeźbiarską, zwłaszcza w miastach, w których abstrakcyjne formy wrastały w krajobraz (np. wzdłuż ul. Kasprzaka w Warszawie).

Trzecia z wystaw to "Tu czy tam" prezentująca współczesną polską ilustrację dla dzieci. O szczegółach tej ostatniej oraz monografii Wojciecha Zamecznika i Magdaleny Więcek w audycji opowiadają, oprócz Hanny Wróblewskiej, kuratorka Anna Maria Leśniewska i kierowniczka Działu Edukacji w Zachęcie Zofia Dubowska.

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Hanna Wróblewska (dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta), Anna Maria Leśniewska (kuratorka wystawy "Magdalena Więcek. Działanie na oko"), Zofia Dubowska (kierowniczka Działu Edukacji w Zachęcie)

Data emisji: 15.03.2016

Godzina emisji: 22.26

pg/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mirosław Bałka o sztuce, przemijaniu i uczuciach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 23:56
Poszukiwanie obecności, śladów i zmysłowości tego świata to tylko niektóre z wątków sztuki Mirosława Bałki. - Chcę zwrócić uwagę na to, jak delikatnym stworzeniem jest człowiek i jak delikatne są uczucia między ludźmi - mówi artysta.
rozwiń zwiń