Jerzy Trela Człowiekiem Teatru. "Nie marzę o konkretnej roli"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 19:10
Aktor otrzymał tytuł Człowieka Teatru 2016, czyli Nagrodę im. Zygmunta Hübnera. - Sztuka powinna przewidywać, wyprzedzać czas. Musi być twórcza, nie może być tylko burząca, negująca - mówił Jerzy Trela po odebraniu statuetki.
Audio
  • Jerzy Trela o tytule Człowieka Teatru 2016 (Kulturalna Jedynka)
Aktor Jerzy Trela odebrał Nagrodę im. Zygmunta Hbnera Człowiek Teatru, podczas uroczystości w Teatrze Powszechnym w Warszawie 21 marca 2016 r.
Aktor Jerzy Trela odebrał Nagrodę im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru", podczas uroczystości w Teatrze Powszechnym w Warszawie 21 marca 2016 r.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Jerzy Trela podkreślił, że nie zdarza mu się marzyć o zagraniu jakiejś konkretnej roli. - Jeżeli mnie coś interesuje, to raczej jakaś problematyka. Później szukam, próbuję dopasowywać role do tego, co mnie nurtuje, gryzie, dotyka. Ale aktor nie jest kowalem własnego losu, często musi się podporządkować temu, co jest mu narzucane. Czasem trzeba umieć się temu przeciwstawiać - wyjaśniał.

Laureat nagrody przestrzegał też młodych aktorów przed pewnym błędem, który zdarza się popełniać artystom.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Przygotowała: Martyna Podolska

Data emisji: 22.03.2016

Godzina emisji: 15.46

mg/gs

Czytaj także

Agnieszka Grochowska - dziewczyna od Jana Englerta

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 16:00
- Nie byłabym tu, gdzie jestem, gdybym nie skończyła warszawskiej Akademii Teatralnej, a mój ówczesny opiekun, Jan Englert, to osoba, której zawdzięczam najwięcej - mówi aktora Agnieszka Grochowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Trela o największym zwycięstwie aktora

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 03:19
- Największą radością i zwycięstwem dla aktora jest poczucie, że publiczność jest razem z nim. Zdarzały mi się takie sytuacje na scenie - mówi aktor Jerzy Trela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Ja, Olga Hepnarova". Krzyk rozpaczy w samotności

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 20:24
- Staraliśmy się przede wszystkim pokazać osobę samotną i odrzucona przez społeczeństwo - mówiła w Jedynce Michalina Olszańska, która zagrała główną rolę w czesko-polskiej produkcji "Ja, Olga Hepnarova".
rozwiń zwiń