Filip Wolak: z wysokości wszystko jest nieuchwytne

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 12:03
- Najważniejszym aspektem tego zdjęcia jest gra cieni. Zrobiłem je z wysokości około 3 kilometrów, a przedstawia ono południową część Central Parku. Na samym dole widać cienie drapaczy chmur, jakby były one skierowane w stronę widza - mówił Filip Wolak.
Audio
  • Filip Wolak o sztuce fotografii (Kulturalna Jedynka)
Fragment nagrodzonej fotografii Filipa Wolaka
Fragment nagrodzonej fotografii Filipa WolakaFoto: Filip Wolak

Polski fotograf został uznany najlepszym autorem fotografii architektury na największym na świecie konkursie fotograficznym, Sony World Photography Awards 2016. Prestiżowe wyróżnienie Filip Wolak otrzymał za unikatowe zdjęcie nowojorskiego Central Parku.

Fotograf tłumaczył, że zdjęcie jest częścią serii nad która pracował w 2015 roku. - Charakterystyczne dla tych zdjęć jest to, że są wykonane na tel ośnieżonego terenu, jakby na białej kartce, którą można wypełnić. Rysownikiem bywa słońce uwidaczniając cienie, a przy gorszej pogodzie same obiekty dają kształty z nietypowej perspektywy, zupełnie nowe. Choinki na przykład wyglądają jak kółka - powiedział fotograf.


Nagrodzone zdjęcie Filipa Wolaka Nagrodzone zdjęcie Filipa Wolaka

W rozmowie Filip Wolak tłumaczył również, jak wygląda jego typowa "lotnicza" sesja fotograficzna, opowiadał o swoich zdjęciach nocnego życia w Nowym Jorku oraz ujawnił, jak odnieść sukces w świecie fotografii.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Rozmawiała: Iga Niewiadomska

Gość: Filip Wolak

Data emisji: 9.04.2016

Godzina emisji: 22.14

tj/ei


Czytaj także

Prawda kadru i miejsca. Dwa światy fotografii

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 12:49
- Nie zawsze wybierane są te ujęcia, które pokazują prawdę o miejscu czy sytuacji. Wygrywa sensacja, kosztem wierności i staranności dziennikarskiej - mówił w Jedynce fotoreporter Dominik Skurzak.
rozwiń zwiń