Sfinks, czyli polski Broadway. Historia przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 16:20
Porwania aktorów, zrywane kontrakty, szpiegostwo repertuarowe - to wszystko działo się za kulisami przedwojennego polskiego kina. Iza Żukowska oraz Faustyna Toeplitz-Cieślak zabierają czytelników w podróż do tego świata.
Audio
  • Iza Żukowska o książce książce "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina" (Kulturalna Jedynka)
Iza Żukowska przekonuje, że jeśli chodzi o kino przedwojenne, dotąd znana była głównie historia z lat 30., a o wcześniejszych dokonaniach zapomnieliśmy
Iza Żukowska przekonuje, że jeśli chodzi o kino przedwojenne, dotąd znana była głównie historia z lat 30., a o wcześniejszych dokonaniach zapomnieliśmyFoto: Wojciech Kusiński

W książce "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina" autorki przedstawiają historię wytwórni filmowej Sfinks i jej twórcy Aleksandra Hertza na tle Warszawy lat 1906–1939. Publikacja prezentuje początki wielkich karier i losy takich gwiazd, jak Pola Negri, Jadwiga Smosarska, Kazimierz Junosza-Stępowski, Józef Węgrzyn, Stefan Jaracz. Pokazuje też, jak rodziło się kino nad Wisłą.

- Kiedy zaczynał Hertz, zaczynało polskie kino. Na początku, razem z pierwszym operatorem, Janem Skarbkiem Malczewskim, Hertz kręcił filmy, które dziś nazwalibyśmy krótkimi dokumentami. Przed południem realizowali filmy z tego, co działo się na ulicach Warszawy, a po południu wchodziło to do kina Sfinks przy Marszałkowskiej 116, nazywanego polskim Brodway'em - tłumaczy w radiowej Jedynce Iza Żukowska.

Czy Pola Negri miała romans z Hitlerem? Kto porwał w Warszawie najsłynniejszego komika świata? O tym w audycji, a jeszcze więcej - w książce!

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Iza Żukowska (pisarka i dziennikarka Redakcji Muzycznej Programu 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 15.15

mg/pg

Czytaj także

Jerzy Hoffman: po 1968 został mi szczękościsk

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 17:10
- Po sukcesie "Pana Wołodyjowskiego" gen. Moczar, ten sam, który wywołał antysemicką burzę, wzniósł toast za moich rodziców, którzy wychowali "takiego Polaka". Paranoja - wspomina reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lolo", czyli prawdziwa historia "Czerwonego pająka"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 20:00
- Opowieść w rękach Marcina Koszałki bardzo się zmieniła. Do filmu wprowadzono drugiego bardzo mocnego bohatera, Lucjana Staniaka, mordercę - mówiła w Jedynce Marta Szreder, autorka powieści "Lolo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"21 x Nowy Jork". Portret miasta i jego mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 15:41
29 maja, podczas otwarcia 56. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odbędzie się premiera najnowszego filmu Piotra Stasika. - Nie chciałem robić filmu w Nowym Jorku, to on przyszedł do mnie - mówi reżyser.
rozwiń zwiń