X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowakowski o Mackiewiczu: "odkrył nowy realizm"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 16:30
Nieżyjący już pisarz w nieemitowanym jak dotąd wywiadzie analizuje twórczość Józefa Mackiewicza. - Moją pierwszą lekturą była "Kontra". Dostałem ją z Paryża od Agnieszki Osieckiej, przeczytałem i poczułem uderzenie w łeb - wspominał Marek Nowakowski.
Audio
  • Pisarz Marek Nowakowski opowiada o twórczości Józefa Mackiewicza (Kulturalna Jedynka/Jedynka)
Redakcja wileńskiego dziennika Słowo. Od prawej stoją: Bolesław Wit-Święcicki, Witold Tatrzański, Józef Mackiewicz, Kazimierz Luboński, Hartung
Redakcja wileńskiego dziennika "Słowo”. Od prawej stoją: Bolesław Wit-Święcicki, Witold Tatrzański, Józef Mackiewicz, Kazimierz Luboński, HartungFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

To, co pisarza uderzyło w pierwszej kolejności, to były nieznane obszary tematyczne, a także fakt, że Józef Mackiewicz odkrył przed nim tragedię ludzką. - Szczególnie było to widoczne w kolejnych książkach, w których opisywał on tygiel etniczny Wielkiego Księstwa Litewskiego i pokazywał dramatyczne komplikacje losów ludzkich - opowiadał rozmówca Michała Montowskiego i wskazywał na wielkich rosyjskich pisarzy, którzy wpłynęli na twórczość Mackiewicza. Z rozmowy można się także dowiedzieć, czym różni się realizm XIX i XX wieku i w jaki sposób Mackiewicz uczynił z przyrody pełnoprawnego bohatera swoich książek. Marek Nowakowski tłumaczył również, dlaczego czytelnicy Mackiewcza po literaturze poruszają się jak... turyści.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 25.04.2016

Godzina emisji: 22.20

kul/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Mackiewicz odsłania kulisy mordu katyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 16:13
Dziewiętnasty tom Dzieł Józefa Mackiewicza – pierwszą książkę o zbrodni katyńskiej, czytał na antenie Radiowej Jedynki Krzysztof Gosztyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jo Nesbo pisze na nowo "Makbeta" i zdradza jego tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 13:00
- Historię osadziłem w latach 70. Ludzie żyją w strachu przed wojną atomową. Wszystkich gnębi apokaliptyczna wizja zimnej wojny. Są takie miasta jak Nowy Jork, będący wówczas ciemnym miejscem, bardzo skorumpowanym i niebezpiecznym - opowiada norweski autor bestsellerów.
rozwiń zwiń