Zastępca dyrektora POLIN: fundusze norweskie uratowały nam życie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 10:00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało Europejskim Muzeum Roku 2016. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiej placówki w blisko czterdziestoletniej historii konkursu. Placówka istnieje i działa dzięki różnym formom dotowania.
Audio
  • Zygmunt Stępiński o działalności Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Kulturalna Jedynka)
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016Foto: Julian Nitzsche/Wikimedia Commons/CC

Nagroda dla najlepszego europejskiego muzeum trafiła do POLIN jako wyraz uznania za działalność placówki, która przyczynia się do zapewnienia zwiedzającym unikatowej atmosfery, pełnej wyobraźni interpretacji oraz prezentacji tysiącletniej, wspólnej historii Żydów i Polaków, a także kreatywnego podejścia do edukacji.

- Mówimy o sprawach ważnych, nie tylko dla Polski, nie tylko dla Żydów, ale ważnych również dla wielu społeczeństw, które - i historycznie, i obecnie - mają do czynienia z różnością, odmiennością - religijną, rasową, tradycji - wyjaśnił w radiowej Jedynce zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.

Placówka istnieje i działa dzięki różnym formom dotowania. Najważniejsza dotacja pochodziła z tzw. funduszy norweskich. - Norwegowie uratowali nam życie. Przeznaczyli na stworzenie i rozwój ogromnego programu edukacyjnego kwotę ok. 4 mln euro. To są bardzo poważne pieniądze. Myślę, że absolutnie nieosiągalne dla większości polskich muzeów - podkreślił Stępiński.

- Otrzymując tak poważne zasilenie finansowe przeznaczone na program edukacyjny mogliśmy przeznaczyć większe środki na inne formy działalności, w tym na program kulturalny. Dzięki środkom norweskim najpierw przygotowaliśmy a potem przez trzy lata realizowaliśmy unikatowy program Muzeum na Kółkach - wskazał gość "Kulturalnej Jedynki".

Wysłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Zygmunt Stępiński (zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 03.05.2016

Godzina emisji: 22.12

kk

Czytaj także

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało Europejskim Muzeum Roku 2016

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 14:32
To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiej placówki w blisko czterdziestoletniej historii konkursu.
rozwiń zwiń