Sandomierz. Rękawiczki św. Jadwigi i fajka Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 11:00
- Wszyscy wchodzą i pytają: to tu zobaczymy rękawiczki św. Jadwigi? A potem są absolutnie zaskoczeni klasą zbiorów - mówi Urszula Stępień o ekspozycji Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Audio
  • Urszula Stępień o zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Sandomierza (Kulturalna Jedynka)
Stare Miasto, z lewej bazylika katedralna Narodzenia NMP, obok budynek wikariatu, z prawej Dom Długosza
Stare Miasto, z lewej bazylika katedralna Narodzenia NMP, obok budynek wikariatu, z prawej Dom DługoszaFoto: PAP/Jerzy Ochoński

W niepozornym Domu Długosza w Sandomierzu mieści się muzeum, w którym - oprócz rękawiczek św. Jadwigi, królowej Polski - można zbaczyć Madonnę z dzieciątkiem pędzla Lucasa Cranacha starszego, kamienną rzeźbę Madonny z Goźlic z XIII wieku, fajkę Adama Mickiewicza, bochenek chleba z czasów potopu szwedzkiego.

- Mamy też jedyną w Polsce kolekcję ksiąg drzewnych z XIX wieku. Są to skrzynki w kształcie książek, każda otwiera się na dwie strony i wyłożona jest mchem, a na mchu znajduje się wszystko, co jest potrzebne, by scharakteryzować drzewo. To nie tylko liście, igły, szyszki, ale też węgiel drzewny, trociny, wiórki - wyjaśnia Urszula Stępień.

Dlaczego budynek muzeum nazywa się Domem Długosza? Kto wykonał księgi drzewne? Skąd w muzeum wzięło się lustro Pana Twardowskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Urszula Stępień (kustoszka Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu)

Data emisji: 23.04.2016

Godzina emisji: 22.09

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Opłakiwanie Chrystusa". Na czym polega manipulacja Mantegni?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 17:13
Powstały w XV wieku obraz "Opłakiwanie Chrystusa" ("Martwy Chrystus") Andrei Mantegni jest jednym z najbardziej fascynujących dzieł religijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cały Naród kupuje kolekcję Zachęty"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 12:32
Chcesz sfinansować zakup dzieła sztuki do kolekcji narodowej? A może samodzielnie kupić pracę do zbiorów Zachęty? Teraz masz niepowtarzalną okazję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoscy mistrzowie renesansu podbijają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 21:28
- Jeden z dziennikarzy wzruszył mnie mówiąc, że obecność ściany z trzema obrazami Lorenzo Lotto w Warszawie powinna spowodować zatrzymanie ruchu na ulicach - mówi kuratorka wystawy włoskich dzieł doby renesansu, Joanna Kiliam.
rozwiń zwiń