"Bursztynowy Skarbiec" największy na świecie przedmiot z bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 10:44
11 lipca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku została otwarta wystawa Lucjana Myrty, który od prawie 50 lat zajmuje się tworzeniem dzieł z bursztynu.
Audio
  • Jak to się stało,że mieszkaniec Bytomia stał się sławnym artystą tworzącym z bursztynu (Kulturalna Jedynka/Jedynka)
Lucjan Myrta na tle Bursztynowego Skarbca
Lucjan Myrta na tle Bursztynowego SkarbcaFoto: PAP/Damian Kulaszewicz

Wśród eksponatów można podziwiać najcięższy bursztynowy przedmiot na świecie, czyli "Bursztynowy Skarbiec". Jest to wielka szkatuła z wyrzeźbionymi scenami z życia Chrystusa.

- Całość eksponatu (wraz z nogami z brązu, stołem przyściennym i zegarem tablicowym) waży prawie 1200 kg - poinformował Lucjan Myrty i jednocześnie dodał: - Ja nigdy niczego nie robiłem dla rekordu. Dopiero po skończeniu szkatuły dowiedziałem się, że wszystkie płyciny legendarnej "Bursztynowej Komnaty" w sumie ważyły 810 kg, czyli mniej niż moja instalacja.

Nasz gość tłumaczy dlaczego na jego dwóch największych bursztynowych dziełach zamieścił sceny z Ewangelii. - "Drzewo Życia" i "Bursztynowy Skarbiec”  powstawały po śmierci mojej córki Eweliny - wyznał pan Lucjan. - W tamtym czasie serce miałem przepełnione żalem. Wykonując sceny z życia cieśli z Nazaretu, zatapiałem się w najważniejsze przesłania Ewangelii: wiarę, nadzieję i miłość. Praca dawała mi nadzieję na przyszłe spotkanie z córką. Ewelinie poświęciłem wszystkie piękne odmiany bursztynu, które zdołałem zgromadzić.

W audycji nasz gość rozważał, co się stało z "Bursztynowa Komnatą". Czy jeszcze gdzieś istnieje, czy może uległa naturalnym procesom zniszczenia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Lucjan Myrta (mistrz bursztynnik)

Data esmiji: 14.07.2016

Godzina emisji: 22.09

ab/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drzewo Życia. Wizyta w kościele św. Jakuba

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 14:46
W Wielki Piątek zapraszamy do Torunia, gdzie znajduje się jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych gotyckich zabytków w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie Centrum Solidarności nagrodzone przez Radę Europy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 14:50
Najstarsza instytucja europejska honoruje muzea, których działalność jest szczególnie istotna dla dziedzictwa i tożsamości kontynentu.
rozwiń zwiń