Tegoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni odmieni polskie kino?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 13:30
- Kino się odmładza. Dyktat w kinie przejmuje pokolenie urodzone w latach 70. i 80. Wystarczy popatrzeć na laureatów różnych festiwali Xawery Żuławski, Małgośka Szumowska, Bartek Konopka czy Łukasz Palkowski to są ludzie młodzi - mówi dr Anną Wróblewską rzeczniczka festiwalu.
Audio
  • Tegoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni odmieni polskie kino? (Kultura Jedynka)
Tegoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni odmieni polskie kino?
Foto: Glow Images/East News

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, który odbędzie się między 19 a 24 września, o statuetkę Złotych Lwów będą rywalizować głównie młodzi twórcy m.in.: Marcin Koszałka, Jan Matuszyński, Wojciech Kasperski, Mariusz Gawryś, Michał Zariczny i Tomasz Wasilewski, który za scenariusz swojego filmu "Zjednoczone stany miłości" został nagrodzony na Berlinale. Część filmów rywalizujących w konkursie głównym była już pokazywana w polskich kinach, wśród nich jest m.in. "Czerwony pająk" Marcina Koszałki. Na inne dopiero czekamy. Takim właśnie obrazem jest debiut Jana Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina" o rodzinie Beksińskich. Grający jedną z główny ról w filmie Andrzej Seweryn został już nagrodzony za swoją kreację podczas festiwalu w Locarno. 

Dlaczego w tym roku w konkursie głównym nie ma obrazów reżyserowanych przez kobiety? Czy obecna zmiana pokoleniowa, którą obserwujemy w polskim kinie jest podobna do tej z lat 1977-81, kiedy do głosu doszło Kino Moralnego Niepokoju? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Karolina Gruszka (aktorka), Marcin Koszałka (operator, reżyser), Tomasz Wasilewski (reżyser, scenarzysta)  dr Anna Wróblewska (rzeczniczka Festiwalu Filmowego w Gdyni)

Data emisji: 22.08.2016

Godzina emisji: 22.08

gs/mg

Czytaj także

Dorota Nowocień - to ona dba o dźwięk w polskim kinie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 15:30
Montuje dialogi w filmach i ulepsza brzmienie ścieżki dźwiękowej. Pracowała przy takich produkcjach, jak "Karbala", "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", "Płynące wieżowce", "Baby są jakieś inne", "Dom zły" i "Katyń". Poznajcie Dorotę Nowocień i kulisy jej pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Olbiński: w surrealizmie szukam symbolizmu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 15:06
- Na język, którym się posługuję, wybrałem surrealizm. To jednak nie surrealizm abstrakcyjno-absurdalny, tylko symboliczny. Przy zderzeniu dwóch obiektów szukam tej trzeciej wartości - mówi światowej sławy plakacista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lars Mytting: rodzina jest niewyczerpanym źródłem kontrastów i konfliktów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 13:05
- Właśnie to, że mamy grupę ludzi w sposób naturalny ze sobą związanych nadaje dynamikę historii i fabule - mówi norweski pisarz o swojej książce "Płyń z tonącymi".
rozwiń zwiń