O fenomenie Zbigniewa Cybulskiego w 50. rocznicę śmierci aktora

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 18:30
- Był prekursorem nowoczesnego stylu gry aktorskiej. Nikt wtedy tak nie grał (…) To co dotychczas się mówi o Zbyszku nie charakteryzuje jego intelektu - mówi Maria Chwalibóg, aktorka i szwagierka Zbigniewa Cybulskiego.
Audio
  • Maria Chwalibóg o fenomenie Zbigniewa Cybulskiego w 50. rocznicę śmierci aktora (Kulturalna Jedynka
Zbigniew Cybulski w 1965 roku
Zbigniew Cybulski w 1965 rokuFoto: PAP/CTK

Maria Chwalibóg To, że Zbyszek był tak popularny, zawdzięczał nie tylko filmom. On kochał ludzi, uwielbiał z nimi rozmawiać

8 stycznia mija 50 lat od tragicznej śmierci aktora. Na czym konkretnie polegało to nowatorstwo Zbyszka Cybulskiego, jego pomysły, gesty, mimika, których świadomie używał? Maria Chwalibóg szczegółowo analizuje konkretne sceny z filmów Cybulskiego i zastosowane w nich jego własne pomysły; wydobywa to, co sprawiało, że poszczególnych scen nie da się zapomnieć. Tej analizie towarzyszą, jako ilustracje, ścieżki dźwiękowe filmów.

Chwalibóg wspomina też fenomen współtworzonego przez Cybulskiego teatrzyku Bim-bom. Aktorka zauważa, że Zbyszka nudził tradycyjny teatr, granie w kostiumie. Później zaś  - jak wspomina Andrzej Wajda w archiwalnym nagraniu - Zbyszek odmówił założenia kostiumu chłopaka z AK w filmie "Popiół i diament".

Czytaj także
zbigniew cybulski 1200 PAP.jpg
"Cybulski. Podwójne salto". Autorka: drżałam ze strachu

Maria Chwalibóg, prywatnie siostra żony aktora, dodaje, że to iż Zbyszek był idolem, zawdzięczał nie tylko filmom. - Reprezentował coś, co teraz w ogóle nie istnieje wśród ludzi tak popularnych. Zbyszek był dostępny dla wszystkich. Jeździł tramwajami, autobusami, na Wybrzeżu także kolejką. Kochał ludzi, uwielbiał z nimi rozmawiać, z każdym, bez względu na to, kim ten ktoś był. Ludzie czuli, że jest jednym z nich. Dostawał mnóstwo listów od osób z całego świata, czasem bardzo śmiesznych, ale świadczących o tym, że traktują go jak kolegę. Myślę więc, że to, że był tak popularny, zawdzięczał nie tylko filmom - podkreśla Maria Chwalibóg.

Jak Zbigniew Cybulski odzyskał skradziony motor i czy mógł zrobić światową karierę, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również wnikliwe analizy aktorstwa Zbyszka Cybulskiego i opinie Andrzeja Wajdy oraz przyjaciół z teatrzyku Bim–bom oraz wypowiedź samego Cybulskiego z archiwów Polskiego Radia. Maria Chwalibóg cytuje wypowiedzi Jerzego Andrzejewskiego - twórcy powieści "Popiół i diament" i współautora scenariusza do tego filmu; Kazimierza Kutza, Tadeusza Konwickiego, Gustawa Holoubka i Jorna Donnera - reżysera szwedzkiego filmu "Kochać", w którym polski aktor zagrał główną rolę męską.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Maria Chwalibóg (aktorka, szwagierka Zbigniewa Cybulskiego)

Data emisji: 26.12.2016

Godzina emisji: 21.08

pg/ab

Czytaj także

Cybulski miał kompleks krótkich nóg

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 15:13
- Na plaży Cybulski zakopywał się do pasa, by ich nie pokazywać - opowiadała w Jedynce autorka książki "Dżentelmeni PRL-u". A dlaczego Hłasko upodabniał się do Deana?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cybulski. Podwójne salto". Autorka: drżałam ze strachu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 13:56
- Gdy wydawnictwo Znak złożyło mi propozycję napisania tej książki, zadrżałam ze strachu. Zdawałam sobie sprawę jaką postacią jest Cybulski. Jego legenda wciąż pozostaje żywa - mówi Dorota Karaś.
rozwiń zwiń