X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Za drzwiami haremu. Blaski i cienie wielożeństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 21:17
- Posiadanie wielu żon wcale nie było radosne, bo nadmiar kobiet, zgrupowanych w jednym miejscu, które w dość ekspresywny sposób wyrażały swoje pragnienia, żądania i ambicje, mógł przyprawiać o ból głowy nawet najspokojniejszego mężczyznę - mówi dr Teodozja Rzeuska, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Audio
  • Zapraszamy na wystawę "Haremy - skryty świat kobiet orientu na starych pocztówkach" (Kulturalna Jedynka)
Wystawa Haremy - skryty świat kobiet orientu na starych pocztówkach prezentuje ponad 100 unikatowych kartek powstałych na przełomie XIX i XX wieku i pochodzących z kolekcji Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk. Na zdjęciu jedna z nich
Wystawa "Haremy - skryty świat kobiet orientu na starych pocztówkach" prezentuje ponad 100 unikatowych kartek powstałych na przełomie XIX i XX wieku i pochodzących z kolekcji Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk. Na zdjęciu jedna z nichFoto: materiały prasowe

Harem często bywa kojarzony z posiadaniem wielu żon i erotyką, podczas gdy tak naprawdę jest on miejscem. - Nie jest to, jak czasami uważają Europejczycy, zespół kobiet, który ma spełniać najbardziej wyuzdane żądania pana i władcy. Harem to miejsce w każdym porządnym muzułmańskim domu, w którym mieszkają też kobiety i dzieci - opowiada dr Rzeuska.

Do haremu nie mieli prawa wstępu obcy mężczyźni, nawet spowinowaceni np. kuzynowie drugiego stopnia. W tej części domu przebywały kobiety, służące i dzieci. W uboższych rodzinach zamiast osobnego pomieszczenia z drzwiami, haremy oddzielano zasłoną. Posiadanie kilku żon świadczyło o pozycji społecznej mężczyzny, ale też łączyło się z pewnymi trudnościami. Każda z kobiet musiała mieć zapewnione te same warunki co pozostałe, co wiązało się z dość dużymi wydatkami.

O syndromie łodzi podwodnej, walce wewnętrznej pomiędzy mieszkankami haremu i o kołatkach, które mają zupełnie inne znaczenie niż nasz dzwonek rozmawiamy z autorką wystawy "Haremy - skryty świat kobiet orientu na starych pocztówkach".

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Teodozja Rzeuska (dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, autorka wystawy "Haremy - skryty świat kobiet orientu na starych pocztówkach")

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 14.34

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oswajanie tęsknoty za nieosiągalnym i hipnotyzującym bogactwem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 01:10
- Tytułowe hasło zawiera cudzysłów i dwuznaczność. Nie oznacza dla nas dóbr materialnych, a raczej ich brak - mówi Katarzyna Kołodziej, kuratorka wystawy "Bogactwo" w Zachęcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wall signs" – wystawa o fenomenie śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 11:01
- Główną inspiracją do przygotowania tej wystawy było pytanie Emmanuela Levinasa: Czy nie niepokoi nas naddatek sensu lub niedobór sensu, gdy chodzi o śmierć człowieka? - mówi Łukasz Kropiowski z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 12:30
W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oglądać można wystawę "Odkryte - zakryte. Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich". - Daliśmy pierwszeństwo mężczyznom, także w tytule, dlatego, ze to oni częściej występują w przestrzeni odkrytej, publicznej, natomiast kobiety dosłownie i w przenośni znalazły się za zasłoną - mówi kuratorka wystawy Magdalena Ginter-Frołow.
rozwiń zwiń