Twórcy filmu "Żużel" chcą zajrzeć w oczy chłopaków uprawiających ten sport

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 01:48
To będzie pierwszy od 70 lat polski film o żużlu.  Twórcy pokażą co naprawdę dzieje się w głowach żużlowców - niezwykłych młodych ludzi, którzy w czasie jednego sezonu mogą stać się gwiazdami lub stracić wszystko.
Audio
  • Jak powstaje film "Żużel" i kim są jego bohaterowie? (Kulturalna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/roovuu

- Pomysł filmu powstał bardzo dawno temu. Nie mogłam się uwolnić od myśli o chłopakach, którzy stawiają wszystko na jedną kartę, przeżywają niezwykłe emocje i przygody - mówi w radiowej Jedynce reżyser i autorka scenariusza Dorota Kędzierzawska. - Jest to jeden z najbardziej ryzykownych i niebezpiecznych sportów. Swoim ciałem są wystawieni na uderzenie, nie mają hamulców motocyklach. - opowiada twórca zdjęć do "Żużla" Artur Reinhart.

Dorota Kędzierzawska podkreśla, że żużlowcy dorastają niezwykle szybko, bo żyją w ogromnym napięciu. - Rzeczywistość żużlowców jest znacznie bardziej skondensowana, bo każdy z biegów, w których biorą udział trwa minutę, co intensyfikuje nerwowość, prędkość i napięcie. Oni mają inną percepcję czasoprzestrzeni - dodaje Arthur Reinhart.

Przed twórcami jeszcze najtrudniejsze zdjęcia na samym torze żużlowym. Arthur Reinahrt wyjaśnia, że to będą zupełnie inne kadry niż te znane z telewizyjnych relacji z zawodów żużlowych. - Chcemy tak umieścić kamery, żeby widz mógł dosłownie zajrzeć w oczy żużlowca - wyjaśnia.  

Twórcy opowiadają też o zastosowaniu najnowszych technik. Na czym polega technika motion picture - dowiemy się z rozmowy Joanny Sławińskiej z filmowcami. W roli głównej występuje w "Żużlu" Tomasz Ziętek. Czy aktor jeździ na motocyklu po torze? Czy zobaczymy na ekranie prawdziwych żużlowców? Ile lat ma najmłodszy żużlowiec w Polsce ? - o tym dowiemy się z nagrania audycji. Premiera filmu planowana jest na koniec roku. W audycji także o akcji "Polska światłoczuła" realizowanej przez filmowców.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Dorota Kędzierzawska (reżyser), Arthur Reinhart (autor zdjęć)

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 14.34

sm/pg/js/gs

Czytaj także

A jednak "Moonlight"! Pomyłka wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 07:30
- Takiej pomyłki w historii Oscarów jeszcze nie było. Na scenie ogłoszono, że filmem roku został "La La Land", po czym okazało się, że rzeczywistym zwycięzcą jest "Moonlight" - mówi korespondent Polskiego Radia z Waszyngtonu Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Maria Skłodowska-Curie" – kino zbyt pastelowe

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 13:20
- Mimo bardzo dobrej roli Karoliny Gruszki, która potrafi być subtelna, ale ma ten błysk w oku, mimo w ogóle dobrego aktorstwa i ładnych zdjęć mam wrażenie, że Maria Skłodowska-Curie jest tutaj nieciekawa - mówi o nowym filmie o polskiej noblistce krytyk Krzysztof Kwiatkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kinach "Piękna i Bestia" z Emmą Watson

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 14:00
Wraz z krytykiem filmowym Andrzejem Kołodyńskim oceniamy filmowe nowości tego tygodnia. Na ekrany kin wchodzi jutro m.in. aktorska wersja wielkiego disneyowskiego hitu - "Pięknej i Bestii". W rolach głównych Emma Watson i Dan Stevens.
rozwiń zwiń