"Ożenek" Gogola - wciąż aktualna opowieść o naszych tęsknotach

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 12:00
- Chcieliśmy zrobić Gogola tak jak sobie życzył, żeby jego literatura była odczytywana - jako śmiech przez łzy. Chcieliśmy zrobić spektakl w którym salwy śmiechu będą przeplatane autentycznym wzruszeniem - mówi Michał Żebrowski wcielający się w rolę Podkolesina w "Ożenku". 
Audio
  • "Ożenek" w Teatrze 6. Piętro. Rozmowa o sztuce i twórczości Nikołaja Gogola (Kulturalna Jedynka)
Próba w Teatrze 6. Piętro sztuki pt. Ożenek. Nz. aktorzy Michał Żebrowski (L) i Piotr Głowacki
Próba w Teatrze 6. Piętro sztuki pt. "Ożenek". Nz. aktorzy Michał Żebrowski (L) i Piotr Głowacki Foto: PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

Paulina Chruściel 1200x660.jpg
Paulina Chruściel: namiętności się nie zmieniają

11 marca w Teatrze 6.Piętro wystawiono "Ożenek" Nikołaja Gogola, w reżyserii Andrzeja Bubienia. W rozmowie Michał Żebrowski przyznaje, że od dawna marzył o wystawieniu Gogola, który w jego ocenie jest lepszym pisarzem niż Czechow, bo "mniej czasu i słów mu zabiera oddanie bólu istnienia i tajemnicy życia człowieka". 

Jak dodaje Paulina Chruściel, grająca Agafię Gogol, Czechow i Szekspir to autorzy wciąż aktualni. - To autorzy uniwersalni, w których my sie przyglądamy. Oni bardzo boleśnie i bardzo mocno dotykają sensu bycia, naszych tęsknot, potrzeb i pokazują je w swoim zwierciadle - mówi aktorka.  

Dr hab. Beata Siwek z KUL opowiadała o tym, jak zmieniał się tekst "Ożenek", a przepis na udaną realizację Gogola zdradził Jerzy Stuhr. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Pauliną Chruściel (aktorka), Beata Siwek (kierownik Katedry Literatury Ukraińskiej i Białoruskiej KUL), Jerzy Stuhr (aktor, reżuser), Michał Żebrowski

Data emisji: 24.03.2017

Godzina emisji: 21.11

gs/kul

Czytaj także

Grażyna Łobaszewska o poszukiwaniu szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 15:00
- Ta płyta jest o szczęściu, o zmianach w samym sobie, jest też o pewnej sile, która potrzebna jest na trudny czas. Na czas, kiedy na swoje pytania nie znajdujemy odpowiedzi. Na czas, kiedy serce mamy rozdarte, boimy się o jutro, pojutrze, boimy się o swoje dzieci, kiedy z partnerem coś jest nie tak - opowiada wokalistka o albumie "Sklejam się" wydanym z formacją Ajagore. 
rozwiń zwiń