Emeryt, sekretarka i notariusz, czyli pisarze w dwudziestoleciu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 18:02
- Dwudziestolecie to nie tylko okres zabaw i kawiarni, ale i wojna 1920 roku, hiperinflacja, zamach majowy. Warto patrzeć na pisarzy nie jak na ludzi z pomników czy podręczników, tylko jak na żywe postaci, które zmieniały poglądy i styl - mówi pisarz Piotr Łopuszański.
Audio
  • Piotr Łopuszański opowiada o literackiej Warszawie okresu międzywojennego (Kulturalna Jedynka)
Wnętrze Ziemiańskiej kawiarni na pastelu Józefa Rapackiego, 1926 r.
Wnętrze Ziemiańskiej kawiarni na pastelu Józefa Rapackiego, 1926 r.Foto: Wikipedia/Domena Publiczna

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Okres dwudziestolecia międzywojennego był fascynujący, wypełniony rozkwitem literackim, barwnymi historiami i przemianami stolicy, o których pisze Piotr Łopuszański. - Na tak małym terenie zmieściło się tylu wybitnych ludzi, oryginałów, artystów i pisarzy, którzy siedzieli w Ziemiańskiej, Astorii czy Instytucie Propagandy Sztuki, gdzie aż buzowało od pomysłów. Gdybym nie wiedział, czym ta epoka się skończy, to pewnie chętnie bym się tam przeniósł - opowiada autor książki "Warszawa literacka w okresie międzywojennym".

Po okresie rozbiorów w 1918 roku Warszawa była prowincjonalnym miastem, do którego dopiero dołączono tak charakterystyczne dzielnice jak Żoliborz czy Mokotów. W ciągu tych 20 lat stała się stolicą formatu europejskiego, więc zachodzące w niej zmiany miały charakter rewolucyjny. Niewielu pisarzy w owym okresie osiągnęło nie tylko sławę, ale i sukces materialny. - Wielu literatów żyło w nędzy i poza nielicznymi wyjątkami nie utrzymywali się z pisania. Na przykład Karol Irzykowski był scenografem w Sejmie, a potem przedstawiał się jako emeryt; poetka Kazimiera Iłłakowiczówna była sekretarką Józefa Piłsudskiego, ale taką, której marszałek nie chciał oglądać; Bolesław Leśmian był notariuszem - mówi Piotr Łopuszański.

Jak manipulowano naszą wiedzą o dwudziestoleciu międzywojennym w PRL? Która z pisarek żyła w zupełnej nędzy? Kto rozkoszował się życiem kawiarnianym? Dlaczego Władysława Reymonta nie uratowała literacka nagroda Nobla? Więcej w nagraniu audycji.

Książka "Warszawa literacka w okresie międzywojennym" została wydana pod patronatem radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Piotr Łopuszański (dziennikarz, autor licznych książek, m.in. "Warszawa literacka w okresie międzywojennym")

Data emisji: 16.04.2017

Godzina emisji: 22.05

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sienkiewicz wiecznie zakochany. Czego nie wiemy o nobliście?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 01:58
- Henryk Sienkiewicz powiada, że "chcąc zachować anielski charakter, kobieta nie powinna się niczym zajmować" i za to bym mu dała nagrodę Nobla - opowiada pisarka, Barbara Wachowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasłużony dla Polszczyzny. "Moja poezja jest trudna i ciemna"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:02
- Myślę, że trzeba mieć formację chrześcijańską, żeby dostrzec w moich wierszach nadzieję - mówi Wojciech Wencel, laureat Nagrody Prezydenta RP "Zasłużony dla Polszczyzny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Targi Książki w Londynie i nagroda dla polskiego tłumacza

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:00
Czwartek to ostatni dzień Targów Książki w Londynie, jednej z największych międzynarodowych imprez czytelniczych. Do brytyjskiej stolicy przyjechało kilkunastu polskich pisarzy, zauważono też rolę tłumaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa w 100 słowach. Znamy laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 12:05
Zwycięzcami warszawskiego konkursu literackiego zostali Marek Górecki ("Wpływ"), Zbigniew Zbikowski ("Prawobrzeżna") i Maciej Czajka ("Warszawskie metro").
rozwiń zwiń