"Historie warte opisania czają się za rogiem"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 10:38
- Za zwykłą rzeczywistością czai się coś niezwykłego, co należy wydobyć i co staram, się robić - mówił Wojciech Chmielewski.
Audio
  • Martyna Podolska rozmawia z Wojciechem Chmielewskim ( Kulturalna Jedynka)
Wojciech Chmielewski
Wojciech Chmielewski Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Pisarz został laureatem pierwszej Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Wręczenie odbyło się w Pałacu Rzeczypospolitej. Przyznaje ją kapituła powołana przez Bibliotekę Narodową. Odczytując jej werdykt i laudację prof. Maciej Urbanowski zauważył: "to wtedy (w 2005 r.) z ust Marka Nowakowskiego podczas obrad jury Nagrody im. Józefa Mackiewicza dowiedziałem się o wyróżnionym zresztą później "Białym bokserze", debiucie Wojciecha Chmielewskiego. - Marek Nowakowski podkreślał odmienność tej książki na ówczesnej mapie literackiej Polski. Chwalił zwłaszcza zawarty w niej opis naszej współczesności. Widać w jego prozie własną kaligrafię - podkreślił Urbanowski, cytując opinię Nowakowskiego. Wyjaśnił, że "bohaterami jego prozy są zwykle ludzie przeciętni, zagubieni, samotni, znajdujący się czasem na marginesie życia i naznaczeni syndromem porażki". 

Tuż po wręczeniu nagrody, z Wojciechem Chmielewskim rozmawiała dziennikarka Polskiego Radia Martyna Podolska. – Najlepsze historie pisze życie i nie trzeba niczego szczególnego wymyślać, nie trzeba akcji przenosić na Marsa, czy do odległych krain – tłumaczył w wywiadzie prozaik.  

Chmielewski przyznał, że miał w sobie potrzebę pisania, a znalezienie formy, to kwestia intuicji. Jak mówił, "forma przyszła w sposób naturalny". Jego pierwsze próby literackie trafiały jednak do szuflady. Dlaczego tak się działo, jaki wpływ na literaturę Chmielewskiego miała przyjaźń z Markiem Nowakowskim – o tym można posłuchać w nagraniu całej rozmowy.  

Wojciech Chmielewski - ur. w 1969 r. w Warszawie - jest prozaikiem, autorem tomów opowiadań: "Biały bokser" (2006), wyróżnionego w VI edycji Nagrody Literackiej im. J. Mackiewicza; "Brzytwa" (2008), nominowanego do Nagrody Mediów Publicznych Cogito; "Najlepsza dentystka w Londynie" (2014). W 2010 r. opublikował powieść "Kawa u Doroty", za którą otrzymał nominację do Nagrody Angelus. Jest autorem słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Opowiadania, eseje i recenzje publikował m.in. w "Rzeczpospolitej", "Odrze", "Borussii", "Wyspie", "Dialogu", "Arcanach", "Nowych Książkach", "W drodze" i "Czterdzieści i Cztery". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ostatnio wydał powieść "Belweder gryzie w rękę". 

Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego dedykowana jest pamięci zmarłego 16 maja 2014 r. warszawskiego pisarza, publicysty i scenarzysty, autora m.in. "Raportu o stanie wojennym", "Wesela raz jeszcze", "Powidoków" czy "Nekropolis".

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Wojciech Chmielewski (pisarz)

Data emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 21.10

zi/kd


Czytaj także

Marek Nowakowski - kronikarz warszawskiego półświatka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:44
16 maja przypada trzecia rocznica śmierci Marka Nowakowskiego - pisarza, scenarzysty i publicysty, autora m.in. "Benka Kwiaciarza" i "Marynarskiej ballady". Zapraszamy na dźwiękowe wspomnienie o tym artyście.
rozwiń zwiń