Kubuś Puchatek ma 90 lat. Są jego dalsze przygody

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 13:05
Odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Jest z nami od dzieciństwa, ale towarzyszy nam także w dorosłym życiu. Sympatię do niego przekazujemy naszym dzieciom, a jego powiedzonka weszły do codziennego użycia.
Audio
  • Michał Rusinek opowiada, jak doszło do tego, że zajął się tłumaczeniem angielskiej literatury, przeznaczonej dla dzieci i młodzieży (Kulturalna Jedynka)
Kubuś Puchatek z przyjaciółmi
Kubuś Puchatek z przyjaciółmiFoto: pixabay.com/csekeklari

Z okazji jubileuszu Kubusia Puchatka powstała oficjalna kontynuacja przygód zabawnego misia i jego przyjaciół, stworzonych w 1926 roku przez Alana Alexandra Milne'a. Nową opowieść o Stumilowym Lesie napisali współcześni pisarze dziecięcy, a na język polski przetłumaczył ją literaturoznawca, tłumacz i wykładowca Michał Rusinek.

Gość radiowej Jedynki wspomina, jak doszło do tego, że zajął się tłumaczeniem poezji i prozy dziecięcej. Duży w tym wkład Wisławy Szymborskiej, która nie chciała tego robić. Dla Rusinka tłumaczenie Milne’a było przyjemnością. - Milne, wśród autorów tych wierszyków dla dzieci, tak naprawdę chyba nie ma sobie równych - przekonuje.

W Polsce najbardziej znanym przekładem jest dokonany przez Irenę Tuwim w 1938 roku, która nadała misiowi imię Kubuś, które nie występuje w oryginale. Michał Rusinek przyznaje, że w kontynuacji przygód małego misia nawiązywał właśnie do tego tłumaczenia.

Wspomina on też o wyzwaniach językowych związanych z przetłumaczeniem tekstu, o problemach kontynuacji, a przede wszystkim o miłości do Kubusia Puchatka.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Michał Rusinek (literaturoznawca, tłumacz, wykładowca, wieloletni sekretarz noblistki)

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 14.33

ag/pg

Czytaj także

Kubuś Puchatek

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 13:00
Nie ma chyba dziecka, które nie znałoby najsłynniejszego misia na świecie, Kubusia Puchatka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimiera Szczuka: wołałabym, by Puchatek był misią

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 16:53
Wątki tożsamościowe i próby spotkania z innością przewijają się w lekturach, które krytyczka literacka i feministka czytała w dzieciństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kubuś samo dobro" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 15:27
Kubuś Puchatek skończył w tym roku 90 lat.
rozwiń zwiń