Maciej Wojtyszko: Wolter nic nie stracił z aktualności

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 11:22
Maciej Wojtyszko wraz z synem Adamem i zespołem stołecznego teatru "Ateneum" zaadaptował i wystawił "Kandyda" Woltera. Twórca w środowisku jest uważany za reżysera skłonnego do filozofowania.
Audio
  • Maciej Wojtyszko opowiada o adaptacji "Kandyda..." Woltera w warszawskim teatrze "Ateneum" (Kulturalna Jedynka)
Maciej Wojtyszko
Maciej WojtyszkoFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

"Kandyd, czyli optymizm" powstał już w późnych latach twórczości Woltera, kiedy filozof miał za sobą wiele życiowych doświadczeń. Maciej Wojtyszko przyznaje, że po uważnym wczytaniu się w treść dzieła wszystko w nim jest aktualne. Przypomina, że "Kandyd" powstał w reakcji na tezy głoszone przez Leibniza, który twierdził, że wszystko jest wspaniałe.

- Jest to opowiastka filozoficzna ze zgryźliwością, humorem i czymś, co jest nam nadal bliskie, mianowicie zdumieniem, ze świat może mieć tyle zaskakujących aspektów - wyjaśnia reżyser. Z lektury można wysnuć wiele wniosków przystających do teraźniejszości. - Z wielu powodów wielkie utopie ponoszą klęski, a chęć naprawiania świata przemocą prowadzi do jeszcze większych nieszczęść - mówi gość radiowej Jedynki.

Zapewnia, że przedstawienie w teatrze "Ateneum" jest bardzo wierne Wolterowi. Zachęca do przyjścia do teatru, gdyż adaptacja jest bardzo specyficzna. Reżyser zajął się głównie pisaniem piosenek, a muzykę skomponował Jerzy Derfel. - Muzyka Derfla jest fantastyczna - reklamuje przedstawienie Maciej Wojtyszko.

W ile ról wciela się każdy z aktorów grających w spektaklu "Kandyd, czyli optymizm", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Maciej Wojtyszko (reżyser)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 14.34

ag/pg

Czytaj także

Maciej Wojtyszko: potrzeba fabuły jest wśród ludzi ogromna

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 12:48
- Widać to na przykład we wszystkich religiach: fabuła mitu założycielskiego czy fabuła ofiary to opowieści, które występują na całym świecie niezależnie od kultury - mówi dramatopisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Fronczewski: zawodu aktora nie da się wyuczyć

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 14:00
Festiwal Dwa Teatry to okazja do spotkania się z najlepszymi polskimi twórcami teatralnymi. Do Sopotu przybył m.in. Piotr Fronczewski, reżyser i odtwórca tytułowej roli w spektaklu "Ja, Feuerbach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słoneczna linia". Karolina Gruszka, Borys Szyc i małżeńskie piekło

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 11:45
W Warszawskim Teatrze Polonia można oglądać sztukę "Słoneczna linia" rosyjskiego twórcy Iwana Wyrypajewa. - To chyba najtrudniejszy spektakl, który wyreżyserowałem, wymaga on idealnej formy - przyznaje.
rozwiń zwiń