Teatr radiowy tworzony przez ludzi z wyobraźnią dla ludzi z wyobraźnią

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 13:43
Festiwal to nie tylko miejsce, gdzie można podziwiać sztukę radiową i telewizyjną. To również okazja do spotkań oraz poznania radia "od kuchni".
Audio
  • Aktorki Dorota Landowska i Katarzyna Dąbrowska na Festiwalu "Dwa Teatry" (Kulturalna Jedynka)
Dorota Landowska w Teatrze Polskiego Radia
Dorota Landowska w Teatrze Polskiego Radia Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Ten zespół Polskiego Radia to duży zespół, choć jeden z najmilszych na świecie - ocenia Katarzyna Dąbrowska. Zauważa, że na festiwalu członkowie tego zespołu mogą się wreszcie spotkać, bo w normalnym życiu to spotykają się w podgrupach podczas nagrywania poszczególnych słuchowisk. Aktorka przyznaje, że zdarza się, że dopiero na festiwalu słyszy końcową wersję słuchowiska, w którym brała udział.

Katarzyna Dąbrowska i Dorota Landowska opowiadają, jak nagrywały spektakl "Panny z Wilka" wg Jarosława Iwaszkiewicza, który radiowa Jedynka zgłosiła do konkursowych zmagań. Stały przed trudnym zadaniem, bo musiały oderwać się od filmowej wersji nakręconej przez Andrzeja Wajdę. Czy to się udało?

Dorota Landowska słuchała wszystkie spektakle, zgłoszone na festiwal. - Wiele z nich zrobiło na mnie ogromne wrażenie - przyznała. Zachęca wszystkie koleżanki i kolegów do tego samego, czyli słuchania, bo warto wiedzieć, jak pracują inni, jak reżyserują radiowi reżyserzy i jak różnorodnie aktorzy mogą zagrać w różnych słuchowiskach, nawet u tego samego reżysera.

Podczas festiwalowych przesłuchań często mówi się o kulisach nagrywania słuchowisk. Goście mogą więc poznać radio niejako "od kuchni". Dorota Landowska i Katarzyna Dąbrowska zdradzają, co to jest "radiowy plener", gdzie nagrywa się sceny dziejące się na otwartej przestrzeni.

Na festiwalu konkurują słuchowiska zgłoszone przez programy Polskiego Radia i rozgłośnie regionalne. M.in. Radio Lublin zgłosiło słuchowisko "Na równiku w samo południe" według książki Anny Janko "Mała zagłada", w którym gra Dorota Landowska wraz z Jowitą Budnik.  

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Dorota Landowska (aktorka), Katarzyna Dąbrowska (aktorka)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 21.10

ag/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwa Teatry: po co nam słuchowiska dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 15:31
Na Festiwalu "Dwa Teatry" są również prezentowane słuchowiska dla dzieci. To efekt konkursu rozpisanego prze Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr Polskiego Radio i Festiwal Literacki Sopot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Fronczewski: zawodu aktora nie da się wyuczyć

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 14:00
Festiwal Dwa Teatry to okazja do spotkania się z najlepszymi polskimi twórcami teatralnymi. Do Sopotu przybył m.in. Piotr Fronczewski, reżyser i odtwórca tytułowej roli w spektaklu "Ja, Feuerbach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz był przez mamę zmuszany do słuchania radia

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 17:47
Olgierd Łukaszewicz jest laureatem tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W Teatrze PR nagrał około 400 słuchowisk.
rozwiń zwiń