"Krew. Łączy i dzieli". Wystawa w Muzeum POLIN

W Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie można oglądać ekspozycję poświęconą symbolice i materialnej obecności krwi w doświadczeniu historycznym. 
Anish Kapoor, Blood Cinema, 2000, własność prywatna,  Anish Kapoor, DACS  2017. Wystawa Krew. Łączy i dzieli . Wszelkie prawa zastrzeżone, zdjęcie objęte zakazem pobierania i przekazywania dalej
Anish Kapoor, Blood Cinema, 2000, własność prywatna, © Anish Kapoor, DACS 2017. Wystawa „Krew. Łączy i dzieli” . Wszelkie prawa zastrzeżone, zdjęcie objęte zakazem pobierania i przekazywania dalejFoto: Magda Starowieyska/Muzeum POLIN
O Audycji

Tematy te zostały ukazane w kontekście religijnym, w praktyce codziennej, w badaniach naukowych oraz w kontekście antysemityzmu i rasizmu.

- Koncepcja narodziła się w Londynie i niespełna rok po zamknięciu wystawy pokazywanej w tamtejszym Muzeum Żydów, postanowiliśmy rozwinąć ten temat w POLIN. Z koncepcji londyńskiej przejęliśmy szkielet tematyczny, czyli moduły Rytuał i wiara; Krew chrześcijańska - krew żydowska; Krew i rasa; Medycyna i genetyka. W polskiej wersji dodaliśmy jeszcze moduł Krew i tożsamość. Część obiektów pochodzi z wystawy londyńskiej, ale wiele zostało dodanych lub wymienionych - wyjaśnia kuratorka Małgorzata Stolarska-Fronia.

Jak podkreślają organizatorzy, temat może prowokować, zwłaszcza że stereotypy, o których opowiada wystawa, funkcjonują od setek lat, a ich efekty widoczne są nadal, zarówno w kulturze popularnej, jak i w relacjach społecznych. 

W ramach ekspozycji prezentowane są prace takich artystów, jak: Anish Kapoor, Piotr Uklański, Dorota Buczkowska, Artur Żmijewski. Można je oglądać do 29 stycznia.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Małgorzata Stolarska-Fronia i Nina Andrzejewska (kuratorki wystawy "Krew. Łączy i dzieli" w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie)

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 21.09

mg/kul

Playlista
  • London Frank - The Lord Sent His Servant
  • GEORGE MICHAEL - Faith
  • Cocker Joe, - You Are So Beautiful
  • Mietek Szcześniak, - Nierówni
  • Michael George - Faith