E. E. Schmitt: mówiłem "nie kupujcie moich książek!"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 16:00
W Krakowie zakończyły się 21. Targi Książki. Jednym z najbardziej wyczekiwanych gości był Eric-Emmanuel Schmitt, autor m.in. "Oskara i pani Róży", książki o umierającym chłopcu, który dzięki swojej opiekunce przeżywa całe życie w ciągu kilkunastu dni.
Audio
  • Eric-Emmanuel Schmitt o "Oskarze i pani Róży", a także o swojej najnowszej powieści (Kulturalna Jedynka)
Eric-Emmanuel Schmitt
Eric-Emmanuel SchmittFoto: PR

- Nie zastanawiałem się nad tym, jaki sukces ta książka odniesie, myślałem, że nikt nie będzie jej czytał. Kiedy się ukazała, najpierw zacząłem dostawać listy od lekarzy, szczególnie onkologów. Pisali, że powieść im pomogła, ktoś kupił 10 egzemplarzy, żeby rozdać kolegom - wspomina pisarz. Potem, jak mówi, zaczęły do niego przychodzić wiadomości od ludzi, którzy zmagali się ze śmiertelną chorobą kogoś bliskiego. - Pisali, że kupili chorym moją książkę. Najpierw odpisywałem: nie, nie róbcie tego, przeciez Oskar na końcu umiera! Ale potem zdałem sobie sprawę, że to nieważne, ważne jest, jak żyje - mówi Schmitt.

Pisarz opowiada też o pewnym poruszającym liście od 17-letniego chłopaka chorego na białaczkę. Jego dziewczyna, posługując się książką "Oskar i pani Róża", zastawiła na niego pewną pułapkę... Więcej w audycji.

Z nagrania dowiecie się także, z jakiego powodu Schmitt od dzieciństwa uważał za stan normalny chorobę, a nie dobre zdrowie; w jakim sensie czuje się trochę Polakiem i co skłoniło go do napisania najnowszej powieści "Człowiek, który widział więcej", w której pyta o powody fanatyzmu religijnego rodzącego terroryzm.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Eric-Emmanuel Schmitt (pisarz, dramaturg, eseista)

Data: 30.10.2017

Godzina emisji: 14.35

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Anna i Pan Jaskółka". Amerykanin o wojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 14:08
Książka Gavriela Savita to opowieść o przetrwaniu w okrutnych czasach i jedna z takich książek, które mogą czytać dzieci, ale w pełni zrozumieją tylko dorośli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60 lat twórczości Tadeusza Różewicza w jednym tomie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 15:51
- Znalazły się tutaj wiersze w wersjach drukowanych w miesięczniku "Twórczość". Jest to o tyle ważne, że Różewicz mniej więcej co drugi wiersz po publikacji w "Twórczości", a przed publikacją w tomikach przerabiał - mówi Janusz Drzewucki, autor opracowania wydanego właśnie zbioru wierszy i poematów Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski pisarz Oleg Pawłow otrzymał nagrodę Angelus

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 16:35
Nagrodzony został za powieść, a w zasadzie trylogię, "Opowieści z ostatnich dni".
rozwiń zwiń