Rusza Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

11. edycja festiwalu Sputnik nad Polską rozpocznie się w Warszawie 2 listopada. W ramach pokazów konkursowych widzowie w trzech stołecznych kinach - Lunie, Iluzjonie i Elektroniku, będą mogli zobaczyć rosyjskie fabuły, dokumenty, a także klasykę kina oraz wziąć udział w imprezach towarzyszących wydarzeniu.
Fragment plakatu 11. festiwalu Sputnik nad Polską
Fragment plakatu 11. festiwalu Sputnik nad PolskąFoto: Mat. pras.
O Audycji

Na festiwalu będzie można zobaczyć m.in film rosyjskiego kandydata do Osacara Andrieja Zwiagincewa pt. "Niemiłość".

Z kolei ramach sekcji "Kalejdoskop", a także na otwarcie festiwalu, widzowie będą mogli obejrzeć m.in. film "Matylda", opowiadający historię związku przyszłej primabaleriny Teatru Maryjskiego, Matyldy Krzesińskiej i następcy rosyjskiego tronu, carewicza Mikołaja.

Tytułową rolę w filmie, który wzbudził ostrą krytykę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, wcieliła się polska aktorka młodego pokolenia Michalina Olszańska. Jedna z rosyjskich deputowanych zabiegała o zakaz wyświetlania tego filmu w Rosji.

- Car dla Rosji Prawosławnej jest osobą świętą i taka osoba nie mogła, nie może i nie mogłaby mieć kochanki. Dlatego dla wielu Rosjan ten film jest obrazoburczy- mówi Małgorzata Szlagowska-Skulska, dyrektor festiwalu Sputnik nad Polską, która opowiada także, czego jeszcze można spodziewać się na festiwalu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

W audycji także reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka "Kolekcjoner Księgi":

Kolekcjonerstwo dla samego kolekcjonowania nie przedstawia dla niego żadnej wartości. Za to historia związana z każdym elementem jego kolekcji jest tym, co nadaje sens jego pasji. Zaczęło się niewinnie od aukcji internetowej i zakupu na niej jednej strony hebrajskiej Biblii z 1544 r. Dzisiaj jego zbiory oraz wiedza na temat historii Biblii są imponujące. Tak powstało pierwsze w Polsce i chyba najbogatsze w zbiory muzeum Biblii.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Małgorzata Szlagowska-Skulska (dyrektor festiwalu Sputnik nad Polską)

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 21.10

kh


Playlista
  • ROD STEWART - For Sentimental Reasons
  • Ziganszyna, - Ja Was lubił
  • Jones Norah, - Don't know why