"Moda na Cranacha" we Wrocławiu. Malarstwo w czasach reformacji

- 500 lat temu skromny, acz niezwykle inteligentny mnich augustiański przybił na drzwiach kościoła zamkowego płachtę papieru, na której zawarł słynne 95 tez. Tak zaczęła się reformacja - mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które pokazuje właśnie dzieła z pracowni Lucasa Cranacha. To jeden z najznakomitszych mistrzów malarstwa tamtych czasów.
Fragment obrazu Madonna pod jodłami (Lucas Cranach starszy, 1510 rok)
Fragment obrazu "Madonna pod jodłami" (Lucas Cranach starszy, 1510 rok)Foto: W zbiorach: Muzeum Archidiecezjalne, Wrocław
O Audycji
Wystawa ukazuje dzieła doby reformacji powstające we Wrocławiu i na Śląsku. Kluczem do tej ekspozycji jest twórczość przedstawiciela wczesnego renesansu w północnej Europie Lucasa Cranacha i jego kręgu. Wśród kilkudziesięciu obrazów pokazywanych na wystawie znalazły się m.in. "Madonna pod jodłami", "Salome z głową św. Jana Chrzciciela", "Adam i Ewa" czy "Niedobrana para". 

- Cranach, tak mu się złożyło, trafił na wyjątkowy okres w historii. Dziś stajemy przed tymi obrazami i otwieramy usta ze zdziwienia. Kiedy pada słowo renesans, oczyma wyobraźni widzimy piękną Marię trzymającą ciało Chrystusa autorstwa Michała Anioła, widzimy uśmiech Giocondy. Obcujemy z pewnym ideałem piękna. U Cranacha, mój Boże, czego jak czego, ale pięknych ludzi nie ma. Zaczyna nas to intrygować - podkreśla Piotr Oszczanowski.

Dlaczego Adam i Ewa namalowani przez Lucasa Cranacha mają brudne paznokcie i nieproporcjonalne ciała? Jakie motywy z twórczości tego artysty weszły do popkultury? Dlaczego Cranach - przez wiele lat malarz katolicki - zaczął malować dla Marcina Lutra? Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 14.35

mg/jp

Playlista
  • Desplat Alexandre, - Griet's Theme
  • Sparks Darrel, Gutierrez Dave, McChesney David, Sparks Rennie, Sparks Brett, The Handsome Family, - Far From Any Road