Maria Pomianowska: bardzo dobrze, że powstało Polskie Radio Chopin

- Ja z Chopinem - czyli z jego muzyką - pracuję już od wielu lat, niemiłosiernie go przerabiając, ale też grając w oryginale i brakowało mi takiego miejsca, w którym byśmy się poświęcili głównie jego muzyce i temu wszystkiemu co wokół Chopina się ogniskuje - mówi w "Kulturalnej Jedynce" artystka.
Maria Pomianowska
Maria PomianowskaFoto: Wojciech Kusiński/ PR
O Audycji

11 listopada, w samo południe, rozpoczęło nadawanie Polskie Radio Chopin - unikatowe, autorskie i misyjne przedsięwzięcie Polskiego Radia. To kanał cyfrowy poświęcony naszemu najwybitniejszemu kompozytorowi i polskiej muzyce od średniowiecza po XXI wiek.  

- Wokół Fryderyka Chopina jest tyle niezwykłych i ciekawych tematów, jak na przykład to, jak Chopin jest odbierany w Japonii, Chinach, czy Indiach. Bardzo dużo podróżuję i to jest dla mnie fascynująca informacja, którą mi świat zwrotnie daje, że ta muzyka jest rzeczywiście genialna, ponieważ ona wszędzie jest zrozumiała, więc tym bardziej powinna być znana w naszym kraju - mówi gość Jedynki.

Maria Pomianowska jest twórczynią płyty "Chopin na 5 kontynentach", na której utwory polskiego kompozytora są połączone z etnicznymi brzmieniami z różnych krajów. - Magia, czar i tajemnica muzyki chopinowskiej tkwią gdzieś głębiej niż to, czy jest grana na fortepianie. Różne są drogi dotarcia do chopinowskiej muzyki. Nie zawsze to akurat fortepian nas zainspiruje. Nie zawsze ta poważna, klasyczna forma w pierwszym momencie pochwyci uwagę słuchacza - mówi artystka.

Na czym polega, zdaniem Marii Pomianowskiej, fenomen muzyki Chopina w Chinach czy Japonii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

24-godzinne Polskie Radio Chopin dostępne będzie w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+ oraz w Internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl . Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia. Twórcy Polskiego Radia Chopin podkreślają, że ich celem jest zapewnienie satysfakcjonującej jakości sygnału, zarówno w nadawaniu naziemnym, jak i w Internecie.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Maria Pomianowska (multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka, twórczyni płyty "Chopin na 5 kontynentach")

Data emisji: 13.11.2017

Godzina emisji: 14.34

kh/ac


Playlista
  • Czachowski Michał (g) - Chopin w Andaluzji - Walc op 64 nr 2
  • Pomianowska Maria, Zespół instrumentalny, - Chopin w Bułgarii
  • Maria Pomianowska i Przyjaciele, - Chopin w Afryce - Preludium op 28 nr 15 "Deszczowe"