Niezwykłe połączenie astronomii i sztuki w polskim wydaniu

Na indyjskim Goa trwa festiwal naukowy "The Story Of Space" (Historia Przestrzeni). Jego główną atrakcją jest spektakl astronomiczny, który przygotował Instytut B61 znad Wisły.
Instytut B61 powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii UNESCO 2009
Instytut B61 powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii UNESCO 2009Foto: instytutb61.pl/press
O Audycji

Instytut B61 to zespół astronomów i artystów, którzy od lat tworzą innowacyjne pokazy z pogranicza nauki i sztuki. Grupa została zaproszona do udziału w wydarzeniu "The Story Of Space" przez samą kurator festiwalu, która zetknęła się z jej działalnością podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Była pod ogromnym wrażeniem.

Na Goa Instytut B61 zaprezentuje interdyscyplinarny spektakl "Evolution of the stars" (Ewolucja gwiazd). Widzowie zostaną zabrani zaciemnionym autobusem w nieznane miejsce. Potem, prowadzeni przez aktorów i astronomów, odwiedzą kilkanaście pomieszczeń, w których będą obserwowali instalacje i słuchali minikoncertów.

- Spektakl opowiada o narodzinach, życiu i śmierci gwiazd - wyjaśnił szef Instytutu B61 Jan Świerkowski. - Nasze spektakle oddziałują poprzez skórę na widzów i opowiadają im o najdalszych zakątkach kosmosu w sposób zrozumiały, za pomocą metafor i tego, co widzów otacza - dodał.

Organizacja spektaklu to nie jest jedyny cel wyjazdu polskiej ekipy do Indii. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jan Świerkowski (szef Instytutu B61)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 21.07

kk/kh

Playlista
  • Polk Piotr - Jesień złota
  • KORTEZ - Z Imbirem
  • NATALIE COLE, ANDREA BOCELLI - Besame Mucho