David Lynch: "Twin Peaks" to 18-godzinny film

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 13:00
- Laura Palmer w końcowym epizodzie serialu z lat 90. powiedziała: "zobaczymy się znów za 25 lat". Być może wtedy nikt nie przypuszczał, że te słowa powinny być przyjęte dosłownie - mówił David Lynch w Bydgoszczy.
Audio
  • David Lynch o "Miasteczku Twin Peaks" i filmowych planach na przyszłość (Kulturalna Jedynka)
Amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy oraz muzyk David Lynch
Amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy oraz muzyk David LynchFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Reżyser, o którym w tym roku znów zrobiło się głośno za sprawą kontynuacji serialu "Miasteczko Twin Peaks", spotkał się z fanami na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Bydgoszczy. W latach 90. jego serial okazał się prawdziwą rewolucją, bo wprowadził do produkcji telewizyjnej środki wyrazu znane z kina.

- Postacie, które wróciły do serialu, są jak jedna wielka rodzina. Postarzały się, ale jednocześnie są sobą. "Twin Peaks" to 18-godzinny film, nie ma większych różnic pomiędzy telewizją a kinem, to są bardzo podobne media - wyjaśniał David Lynch.

Odpowiedział też na pytania, czy pojawi się czwarty sezon serialu "Twin Peaks" i czy scenariusz na podstawie opowiadania "Metamorfoza" Kafki będzie zrealizowany. Wyjaśnił również, dlaczego każdy odcinek jego najnowszego serialu kończy się występem zespołu muzycznego i skąd wzięli się w nim budzący "lynchowy strach" żebracy.

Festiwalowi Camerimage towarzyszy przekrojowa wystawa "Znaki Czasu" poświęcona twórczości Davida Lyncha. Można ją oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu do 18 lutego.

David Lynch jest twórcą takich filmów, jak "Człowiek słoń", "Diuna", "Blue Velvet", "Dzikość serca", "Zagubiona autostrada" czy "Prosta historia".

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Materiał przygotowała: Bogumiła Wresiło

Data emisji: 17.11.2017

Godzina emisji: 21.12

mg/kk

Czytaj także

Camerimage – festiwal światowy inaczej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 13:09
- Na większości festiwali dominują albo filmy wysokobudżetowe, albo gwiazdy. Camerimage obrało sobie zupełnie inna formułę. Tutaj gwiazdami są operatorzy filmowi, a na temat kina dyskutuje się głównie od strony wizualnej - mówi współpracownik festiwalu Zbigniew Banaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Dla kogo Złote Lwy?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 20:00
Dziś (23.09) jury przedstawi laureatów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nasza dziennikarka Joanna Sławińska, która jest na miejscu, wraz z krytykiem filmowym Piotrem Czerkawskim typuje zwycięzców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Beksińscy. Album wideofoniczny" - filmowy obraz rodziny

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 21:10
"Beksińscy. Album wideofoniczny" to dokument, który ukazuje życie rodziny Beksińskich za pośrednictwem prywatnych materiałów dźwiękowych i filmowych.
rozwiń zwiń