"Miejska rewolta". 100-lecie buntu polskich artystów

4 listopada 1917 roku miała miejsce pierwsza znacząca wystawa prac polskich artystów awangardowych - w Pałacu Sztuki w Krakowie pokazano niemal sto prac 18 artystów. Do tamtych czasów odwołuje się aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. "Miejska rewolta".
Marek Włodarski (19031960), Płyną po niebie, 1931, gwasz, papier
Marek Włodarski (1903–1960), "Płyną po niebie", 1931, gwasz, papierFoto: Mat. pras./Muzeum Narodowe w Warszawie
O Audycji

Możemy tam oglądać wybór najcenniejszych prac na papierze - rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży - wykonanych przez artystów współtworzących środowiska awangardowe II Rzeczypospolitej.

- Rewolta jest miejska, ponieważ odbywała się w najważniejszych miastach II RP, były to Poznań, Kraków, Warszawa, Łódź i Lwów.  - mówi Ewa Skolimowska, współkuratorka wystawy. - Nasi buntownicy byli młodymi artystami, którzy w tych miastach tworzyli nowe życie artystyczne. Odrzucili to, co do tej pory wydarzyło się w sztuce, całą tradycję, realizm, naturalizm. Rewolta estetyczna miała w ostateczności prowadzić do zaangażowania w bieżącą rzeczywistość społeczno-polityczną - wyjaśnia.

Jak publiczność odebrała sztukę tego nurtu? O tym w audycji, w której omawiamy także najciekawsze prace i mówimy o pewnej wystawie zorganizowanej w... salonie samochodowym.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Anna Turowicz, Ewa Skolimowska (kuratorki wystawy "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie")

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 14.35

mg/ag

Playlista
  • Ołdak Maria, Baillieu James, - Modern Times
  • Raabe Max - Supreme