X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Miejska rewolta". 100-lecie buntu polskich artystów

4 listopada 1917 roku miała miejsce pierwsza znacząca wystawa prac polskich artystów awangardowych - w Pałacu Sztuki w Krakowie pokazano niemal sto prac 18 artystów. Do tamtych czasów odwołuje się aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. "Miejska rewolta".
Marek Włodarski (19031960), Płyną po niebie, 1931, gwasz, papier
Marek Włodarski (1903–1960), "Płyną po niebie", 1931, gwasz, papierFoto: Mat. pras./Muzeum Narodowe w Warszawie
O Audycji

Możemy tam oglądać wybór najcenniejszych prac na papierze - rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży - wykonanych przez artystów współtworzących środowiska awangardowe II Rzeczypospolitej.

- Rewolta jest miejska, ponieważ odbywała się w najważniejszych miastach II RP, były to Poznań, Kraków, Warszawa, Łódź i Lwów.  - mówi Ewa Skolimowska, współkuratorka wystawy. - Nasi buntownicy byli młodymi artystami, którzy w tych miastach tworzyli nowe życie artystyczne. Odrzucili to, co do tej pory wydarzyło się w sztuce, całą tradycję, realizm, naturalizm. Rewolta estetyczna miała w ostateczności prowadzić do zaangażowania w bieżącą rzeczywistość społeczno-polityczną - wyjaśnia.

Jak publiczność odebrała sztukę tego nurtu? O tym w audycji, w której omawiamy także najciekawsze prace i mówimy o pewnej wystawie zorganizowanej w... salonie samochodowym.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Anna Turowicz, Ewa Skolimowska (kuratorki wystawy "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie")

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 14.35

mg/ag

Playlista
  • Ołdak Maria, Baillieu James, - Modern Times
  • Raabe Max - Supreme