X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie teatralne w obozach koncentracyjnych i jenieckich

Dotychczas dużo napisano o sztuce więźniów obozów, natomiast stosunkowo niewielka część tych tekstów dotyczy twórczości performatywnej. Dzięki wystawie "Lagertheater" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK mamy okazję poznać obozowe działania teatralne.
Zespół Teatru Marionetek, Oflag VII A Murnau, courtesy Muzeum Teatralne w Warszawie
Zespół Teatru Marionetek, Oflag VII A Murnau, courtesy Muzeum Teatralne w WarszawieFoto: mocak.pl/materiały dla prasy
O Audycji

- W obozach koncentracyjnych, z oczywistych przyczyn, wydarzenia kulturalne były przeprowadzane w warunkach absolutnej konspiracji. Natomiast w obozach jenieckich życie kulturalne, życie teatralne kwitło (...) Teatr pomagał radzić sobie w trudnych warunkach - powiedziała w audycji "Kultura przed snem" Magdalena Kulesza.

- Trzeba jednak pamiętać o niemieckiej, ale i o wewnętrznej, cenzurze - nie wszystko było grane. Bardzo silnie na teatr wpływały różnego typu komitety oświatowe. Wszystkie konflikty polityczne uzewnętrzniały się w teatrze - wskazała w radiowej Jedynce Katarzyna Wodarska-Ogidel. Skąd wiemy, co grano? Co można zobaczyć na wystawie?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy również o wystawie "Wyobraźnia i rygor" w Pałacu Królewskim - Muzeum Historycznym we Wrocławiu. Spotkaliśmy się z Anną Graczyk i Dariuszem Starczewskim z krakowskiego Teatru Sztuka na Wynos. W audycji można też wysłuchać recenzji sztuki "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa autorstwa Ewy Heine.

W "Kulturze przed snem" wspominaliśmy także Tadeusza Konwickiego, Krzysztofa Kolbergera i Władysława Ślesickiego. O fundacji imienia tego ostatniego (i jej misji) opowiedział w radiowej Jedynce Adam Ślesicki.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Magdalena Kulesza i Katarzyna Wodarska-Ogidel (kuratorki wystawy "Lagertheater" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK), Ewa Pluta (rzecznik prasowa Muzeum Miejskiego Wrocławia), Anna Graczyk i Dariusz Starczewski (Teatr Sztuka na Wynos), Adam Ślesicki (Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego)

Data emisji: 7.01.2017

Godzina emisji: 22.10

kk/ag

Playlista
  • Limboski - W trawie
  • Napiórkowski Krzysztof - Gondwana
  • GypsyFingers - My heart out