Gustaw Holoubek był mistrzem we wszystkim czego się dotknął

W audycji przypomnieliśmy aktora, który dla wielu słuchaczy był symbolem polskiego teatru. 6 marca minęła dziesiąta rocznica śmierci Gustawa Holoubka.
Płock, 22 czerwca 2007, benefis Gustawa Holoubka
Płock, 22 czerwca 2007, benefis Gustawa HoloubkaFoto: PAP Archiwum/Paweł Kubicki
O Audycji

Zdjęcie z afisza "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka, w których grał Gustaw Holoubek, rozpoczęło studenckie protesty przeciw cenzurze, których kulminacją był wiec 8 marca 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Zdjęcie Dziadów nie odbyło się – zdaniem komunistów – bez powodu. Każdą wzmiankę o carze i Rosji publiczność odczytywała całkiem współcześnie. Tak o tamtych chwilach w teatrze opowiadał Gustaw Holoubek w jednym z ostatnich swoich wywiadów.

- Kiedy kurtyna poszła w górę z widowni buchnął pożar. Ludzie nadali energię w takiej ilości, że po prostu nas tym zarazili. I nie było innego wyjścia, jak zastosować się do oczekiwań widzów. Każde słowo, które padało ze sceny było kwitowane tym nadmiarem energii i aprobaty - mówił.

Jak twierdziła żona Gustawa Holoubka - Magdalena Zawadzka, był mistrzem we wszystkim czego się tknął. Był uwielbiany również w radiu. Każde spotkanie z nim było radością. Każdy chciał porozmawiać z Gustawem Holoubkiem, bo to zawsze były świetne rozmowy, a w tym co mówił ważne było każde słowo.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prezentujemy nagrania wybitnego aktora i fragmenty audycji, w których występował.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 21.09

abi/kw

 

 

Playlista
  • Soyka Stanisław - Allegro Ma Non Troppo
  • ASAF AVIDAN - Over My Head
  • Vaya Con Dios - Just a friend of mine
  • Holoubek Gustaw - Wspomnienia z niepamięci