Pola Negri bohaterką Święta Niemego Kina

Święto Niemego Kina od 15 lat jest stałą i rozpoznawalną pozycją na festiwalowej mapie Warszawy. Flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego odbędzie się w dniach 19–22 kwietnia w Kinie Iluzjon przy ulicy Narbutta 50A.
Bestia, reż. Aleksander Hertz, 1917
"Bestia", reż. Aleksander Hertz, 1917 Foto: Fototeka FINA
O Audycji

Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg dodatkowych atrakcji, takich jak międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Poli Negri, warsztaty dla dzieci i rodziców, potańcówka w stylu retro oraz unikalne spacery po pomieszczeniach FINA – na co dzień niedostępnych dla publiczności. W trakcie 4 dni zaprezentowane zostaną filmy z epoki kina niemego z akompaniamentem muzyki jazzowej, klasycznej, klubowej i eksperymentalnej, wykonywanej na żywo przez wybitnych artystów: Włodka Pawlika, Gabę Kulkę, Drekoty, Resinę czy Sutari.

Główną bohaterką tegorocznej edycji Święta Niemego Kina będzie ikona kina przedwojennego – Pola Negri, czyli urodzona w Polsce Barbara Apolonia Chałupiec. Ambicją tegorocznej edycji Festiwalu jest przybliżenie widzom fenomenu tej gwiazdy poprzez ukazanie jak najszerszego spektrum jej kreacji.

Na otwarcie film "Bestia" z 1917 roku. Jest to obecnie najstarszy obraz z udziałem Poli Negri i jedyny przykład jej wczesnej kariery. Pokaz "Bestii" będzie równocześnie polską premierą filmu po zakończonej w 2017 roku restauracji cyfrowej  w rozdzielczości 4K.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Joanny Sławińskiej z Michałem Pieńkowskim i Grzegorzem Rogowskim, filmografami FINA, którzy współtworzyli program filmowy festiwalu.  

jjj

***

W drugiej części audycji zaprosiliśmy Państwa na reportaż "Czas herosów" - z wykorzystaniem nagrań Jana Kasi i Joanny Bogusławskiej pod redakcją  i Agnieszki Walewicz

Joanna Mendak – niedowidząca pływaczka. Wielokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata.

Jadwiga "Jagoda" Polasik – szpadzistka i florecistka, multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich w szermierce na wózkach, zmarła w 2016 roku

Tomasz Leżański - łucznik, olimpijczyk z Monachium, od 1983 r. uczestniczy w zawodach osób niepełnosprawnych, wielokrotny medalistka igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata.

Polscy paraolimpijczycy opowiadają o tym, co dla nich oznaczają sportowe sukcesy i jak odbierają brak w Polsce szerszego zainteresowania Paraolimpiadą.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Michał Pieńkowski (filmograf FINA), Grzegorz Rogowski (filmograf FINA)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 21.10

mat.promocyjne, kh

Playlista
  • THE BEACH BOYS - That's Why God Made The Radio
  • Gaba Kulka, Jan Młynarski, - Panowie, bądźcie dla nas dobrzy na zimę
  • Negri Pola - Tango Notturno