W teatrze można coś zobaczyć na próbę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 23:00
W przeddzień (prawie, bo święto jest 27.03) Międzynarodowego Dnia Teatru cała audycja jest poświęcona teatrowi. Bez aktora i widowni nie ma teatru, bo on polega na wymianie energii miedzy nimi. Gustaw Holoubek pisał, że to rodzaj rozmowy miedzy aktorem a widownią i widownią a aktorem.
Audio
  • Przed Międzynarodowym Dniem Teatru (Kulturalna Jedynka)
Widownia teatralna (zdjęcie ilustracyjne)
Widownia teatralna (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/gmshtwjl

- Teatr to potrzeba ludzkiej natury - podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. Zwraca uwagę, że teatr to potrzeba nieustannego sprawdzania świata. Wyjaśnia, że teatr proponuje pewien model, w którym możemy pewne sytuacje wypróbować, albo ocenić i pokazać publiczności do przemyślenia. - Ten świat zawsze jest do odebrania w emocji i na tym polega ten dialog, wymiana energii - mówi Dorota Buchwald. Wskazuje, że teatr może dużo szybciej niż literatura czy film zareagować na to co się dzieje wokół nas. Przykładem są słynne "Dziady" w 1968 roku. Kiedy powstały Międzynarodowe Dni Teatru? Co im towarzyszy? Posłuchaj nagrania całej audycji.

W niej również o akcji "Dotknij teatru" promującej chodzenie do teatru, a w ramach Festiwalu Nowe Epifanie o premierze "Króla Ducha", czyli "Nocnym seansie metempsychicznym" z poematem Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego niedokończonego dramatu "Książę Michał Twerski". Niedokończone arcydzieło Juliusza Słowackiego pisane przez umierającego poetę zostanie wystawione w zakamarkach Teatru Polskiego i na ulicach Warszawy. Reżyseruje Łukasz Kos. (Jedni je odrzucają, inni pozostają zarażeni jego tajemniczym "wirusem". Piłsudski recytował dzieło z pamięci, a będąc u władzy urządził Słowackiemu królewski pogrzeb na Wawelu. Karol Wojtyła jako młodzieniec w Teatrze Rapsodycznym w czasach okupacji wcielał się w Króla Ducha.)

Mówimy również o musical "Chumesz lider" w Teatrze Żydowskim wg wierszy biblijnych Icyka Mangerea oraz o premierze Teatru 2118 Anny Karasińskiej (premiera jest dokładnie w Dzień Teatru i to spektakl o przyszłości teatru). W spektaklu, jednej z najbardziej interesujących reżyserek współczesnego teatru, występują: Magdalena Cielecka, Magdalena Popławska, Bartosz Gelner, Dobromir Dymecki i Monika Frajczyk.

W poniedziałek poznamy laureatów Orłów, czyli Polskich Nagród Filmowych. Jednego już znamy. Orła za osiągnięcia życia odbierze wybitny aktor, reżyser i pedagog Jerzy Stuhr, który ma na swym koncie wiele ról teatralnych ważnych nie tylko dla polskiego, ale też światowego teatru.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały reporterskie: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego im. Prof. Zbigniewa Kraszewskiego w Warszawie), Łukasz Kos (reżyser teatralny), Katarzyna Post (asystentka reżysera), Henryk Rajfer (aktor), Katarzyna Anna Małachowska (choreograf), Anna Karasińska (reżyserka), Magdalena Cielecka (aktorka)

Data emisji: 25.03.2018

Godzina emisji: 21.05

ag
Czytaj także

"Lalka też Człowiek". Kukiełki dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 22:08
W Warszawie do 15 października trwa XII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też Człowiek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Nowe Epifanie. 50 propozycji na 40 wielkopostnych dni

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 16:17
W środę (14.02) w Warszawie rozpocznie się interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie (dawne Gorzkie Żale).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Janda w spektaklu o wygnańcach Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 11:00
- Mam bardzo wielu przyjaciół na świecie, którzy wyemigrowali w 1968 i 1969 roku i wszyscy traktują to jak wygnanie. Wyjechali z konieczności, nie chcieli wyjeżdżać - mówi Krystyna Janda w rozmowie z Joanną Sławińską. Aktorkę można aktualnie zobaczyć w monodramie "Zapiski z wygnania" w Teatrze Polonia w Warszawie.
rozwiń zwiń