X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wieczór ze wspomnieniami o Gustawie Holoubku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 19:30
Był nie tylko aktorem, reżyserem, pedagogiem, dyrektorem teatrów, prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, posłem, senatorem. Był osobowością.
Audio
  • Wieczór ze wspomnieniami o Gustawie Holoubku (Kulturalna Jedynka)
Gustaw Holoubek
Gustaw HoloubekFoto: PAP archiwum

Urodził się w Krakowie w 1923 roku. Ukończył studia w krakowskim Państwowym Studiu Dramatycznym (przekształconym później w Państwową Wyższą Szkołę Teatralną).

Na teatralnych deskach zadebiutował 1 marca 1947 rolą Charysa w "Odysie u Feaków" Stefana Flukowskiego w Starym Teatrze w Krakowie. Był Gustawem-Konradem w "Dziadach" Adama Mickiewicza, inscenizowanych w 1967 roku przez Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym. Zdjęcie tego przedstawienia z afisza przez władze zapoczątkowało wydarzenia Marca 1968. Wystąpił w prawie stu przedstawieniach Teatru Telewizji.

W filmie zadebiutował rolą Feliksa Dzierżyńskiego w "Żołnierzu zwycięstwa" w reżyserii Wandy Jakubowskiej (1953). Łącznie zagrał ok. 50 ról. Wystąpił w kilku filmach Wojciecha Jerzego Hasa". Zagrał także w "Prawie i pięści" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, "Klubie profesora Tutki" Andrzeja Kondratiuka, "Marysi i Napoleonie" Leonarda Buczkowskiego, "Jak daleko stąd, jak blisko" i "Lawie" Tadeusza Konwickiego.

Współpracował z Polskim Radiem. Był wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. W latach 1949–1956 pracował jako kierownik artystyczny, reżyser i aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. Pełnił także funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie i stołecznego Teatru Ateneum.

Zmarł 6 marca 2008 roku. Został pochowany 12 marca na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania specjalnej audycji, w której wraz z bliskimi - m.in. żoną aktora Magdaleną Zawadzką - i przyjaciółmi Gustawa Holoubka wspominaliśmy tę wielką osobowość. W audycji można także posłuchać archiwalnych wypowiedzi mistrza.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 1.04.2018

Godzina emisji: 19.30

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Holoubek powtarzał, że energia aktorska płynie ze słowa"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 09:16
- Rodzajem teatru nierozerwalnie związanym z literaturą, ze słowem, jest teatr dramatyczny. On nie komentuje ani nie ilustruje literatury, tylko ją ucieleśnia - mówiła w Dwójce Małgorzata Terlecka-Reksnis, autorka książki "Holoubek. Rozmowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Zawadzka: rodzice ostrzegali mnie przed takimi jak Gustaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 12:44
We wtorek (6.03) minęła 10. rocznica śmierci Gustawa Holoubka. Aktora wspominali w Dwójce jego przyjaciele, syn oraz Magdalena Zawadzka, z którą przez 35 lat byli małżeństwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Zawadzka o zdjęciu "Dziadów" i wydarzeniach Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 15:55
Wydarzenia marca 1968 roku to była też reakcja na spektakl "Dziady" w reż. Kazimierza Dejmka z główną rolą Gustawa Holoubka - powiedziała Magdalena Zawadzka w audycji Trendy Kultury Joanny Sławińskiej na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń