Wieczór ze wspomnieniami o Gustawie Holoubku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 19:30
Był nie tylko aktorem, reżyserem, pedagogiem, dyrektorem teatrów, prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, posłem, senatorem. Był osobowością.
Audio
  • Wieczór ze wspomnieniami o Gustawie Holoubku (Kulturalna Jedynka)
Gustaw Holoubek
Gustaw HoloubekFoto: PAP archiwum

Urodził się w Krakowie w 1923 roku. Ukończył studia w krakowskim Państwowym Studiu Dramatycznym (przekształconym później w Państwową Wyższą Szkołę Teatralną).

Na teatralnych deskach zadebiutował 1 marca 1947 rolą Charysa w "Odysie u Feaków" Stefana Flukowskiego w Starym Teatrze w Krakowie. Był Gustawem-Konradem w "Dziadach" Adama Mickiewicza, inscenizowanych w 1967 roku przez Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym. Zdjęcie tego przedstawienia z afisza przez władze zapoczątkowało wydarzenia Marca 1968. Wystąpił w prawie stu przedstawieniach Teatru Telewizji.

W filmie zadebiutował rolą Feliksa Dzierżyńskiego w "Żołnierzu zwycięstwa" w reżyserii Wandy Jakubowskiej (1953). Łącznie zagrał ok. 50 ról. Wystąpił w kilku filmach Wojciecha Jerzego Hasa". Zagrał także w "Prawie i pięści" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, "Klubie profesora Tutki" Andrzeja Kondratiuka, "Marysi i Napoleonie" Leonarda Buczkowskiego, "Jak daleko stąd, jak blisko" i "Lawie" Tadeusza Konwickiego.

Współpracował z Polskim Radiem. Był wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. W latach 1949–1956 pracował jako kierownik artystyczny, reżyser i aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. Pełnił także funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie i stołecznego Teatru Ateneum.

Zmarł 6 marca 2008 roku. Został pochowany 12 marca na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania specjalnej audycji, w której wraz z bliskimi - m.in. żoną aktora Magdaleną Zawadzką - i przyjaciółmi Gustawa Holoubka wspominaliśmy tę wielką osobowość. W audycji można także posłuchać archiwalnych wypowiedzi mistrza.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 1.04.2018

Godzina emisji: 19.30

kk

Czytaj także

"Holoubek powtarzał, że energia aktorska płynie ze słowa"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 09:16
- Rodzajem teatru nierozerwalnie związanym z literaturą, ze słowem, jest teatr dramatyczny. On nie komentuje ani nie ilustruje literatury, tylko ją ucieleśnia - mówiła w Dwójce Małgorzata Terlecka-Reksnis, autorka książki "Holoubek. Rozmowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Zawadzka: rodzice ostrzegali mnie przed takimi jak Gustaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 12:44
We wtorek (6.03) minęła 10. rocznica śmierci Gustawa Holoubka. Aktora wspominali w Dwójce jego przyjaciele, syn oraz Magdalena Zawadzka, z którą przez 35 lat byli małżeństwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Zawadzka o zdjęciu "Dziadów" i wydarzeniach Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 15:55
Wydarzenia marca 1968 roku to była też reakcja na spektakl "Dziady" w reż. Kazimierza Dejmka z główną rolą Gustawa Holoubka - powiedziała Magdalena Zawadzka w audycji Trendy Kultury Joanny Sławińskiej na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń