"Twarz" Szumowskiej. Niewykorzystany temat?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 16:00
W kinach można już oglądać nagrodzony w Berlinie film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej. - Jest on wyrafinowany zdjęciowo, świetny aktorsko i składa się właściwie z żartów. Gdzieś na końcu to się rozszczepia, od pewnego momentu wiem, co będzie - mówił w "Kulturalnej Jedynce" krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.
Audio
  • "Twarz" Szumowskiej. Niewykorzystany temat? (Kulturalna Jedynka)
Kadr z filmu Twarz
Kadr z filmu "Twarz"Foto: Bartosz Mrozowski/mat. prasowe

Film mówi o młodym człowieku, który uległ poważnemu wypadkowi i przeszedł transplantację twarzy. Jacek nie przypomina już atrakcyjnego chłopaka. Po operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie widzą w nim kogoś obcego.

- Mnie ta świadomość, że od pewnego momentu nie dowiadujemy się o głównym bohaterze niczego więcej, bardzo przeszkadza - przyznał w audycji krytyk Piotr Czerkawski. - Myślę, że Małgorzata Szumowska, która przez "33 sceny z życia" i "Body/Ciało" pokazała, że bywa artystą naprawdę wysokiej próby, tu wpadła we własne sidła. Z jednej strony krytykuje spoglądanie na człowieka przez pryzmat stereotypów, a z drugiej strony nie mogę oprzeć się wrażeniu, że sama bardzo podobnie traktuje swojego bohatera. Nie ma tam pełnokrwistej postaci, wszystko jest rozczarowująco papierowe - podkreślił.

Prowadząca Joanna Sławińska chwaliła sam pomysł na film, czyli podjęcie tematu tożsamości. - Niestety konceptu nie starczyło na cały film. Mam wrażenie, że historia jest płaska przez to, że dostajemy plakatowe postacie, całe otoczenie jest bardzo prymitywne, nie ma zniuansowanych bohaterów - przekonywała.

Zachęcamy do wysłuchania całej dyskusji. Jej uczestnicy rozmawiali także o obrazie polskiego społeczeństwa pokazanym w "Twarzy".

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Piotr Czerkawski i Tadeusz Sobolewski (krytycy filmowi)

Data emisji: 9.04.2016

Godzina emisji: 14.33

mg/kk

Czytaj także

"Kino to statek-masowiec, film artystyczny to żaglowiec"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 11:00
Gościem "Kulturalnej Jedynki" była Bożena Janicka, krytyk filmowa, która właśnie wydała książkę z felietonami pt. "Więcej niż kino".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wieża. Jasny dzień". "Bardzo autorskie, autonomiczne kino"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 11:00
Chińsko-brytyjski dokument przyrodniczy, amerykański film science-fiction i dwie komedie francuskie - to zagraniczne premiery tego tygodnia. Do kin wchodzi też świetnie przyjęty na festiwalach polski dreszczowiec psychologiczny pt. "Wieża. Jasny dzień", debiut reżyserski Jagody Szelc.
rozwiń zwiń