X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Likiernik. Odszedł jeden z ostatnich Kolumbów

Był żołnierzem Kedywu, brał udział w wykonywaniu wyroków podziemnego sądu, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Stał się jednym z pierwowzorów głównego bohatera książki "Kolumbowie. Rocznik 20". Zmarł w tym roku, 17 kwietnia.
Stanislaw Likiernik
Stanislaw LikiernikFoto: PAP/Tomasz Gzell
O Audycji

W "Kulturalnej Jedynce" wspominaliśmy Stanisława Likiernika. Był on typowym przedstawicielem pokolenia Kolumbów, ludzi urodzonych ok. 1920 roku, którzy wchodzili w dorosłość w czasie II wojny światowej.

W 2014 roku ukazała się książka "Made in Poland", wywiad-rzeka z Likiernikiem. Przy tej okazji Anna Stempniak przeprowadziła z nim rozmowę, której fragmenty przypominamy w audycji. Stanisław Likiernik opowiadał wtedy, że w początkowej fazie wojny wstąpił do ZWZ, ale nie dostawał zbyt ambitnych zadań. Wreszcie przyszedł czas na pierwszą większą akcję.

- Pojechaliśmy takim ciężarowym, krytym samochodem gdzieś koło Zalesia, szliśmy przez las i raptem: "hasło!". I było nie wiem ilu żołnierzy w polskich mundurach. Do dziś mi broda dęba staje, to było takie wzruszenie. Pobiegli, wysadzili pociąg, tam były jakieś ciężarówki. Wlazłem na ten pociąg, spaliłem jedną ciężarówkę, drugą, a potem mnie ciągnęli za rękaw, bo zapomniałem, gdzie jestem. Byłem szczęśliwy. Kiedy królik raptem staje się myśliwym, to jest bardzo zadowolony, szczególnie jak poluje na myśliwego - mówił Likiernik.

Opowiadał też o swoim udziale w wykonywaniu wyroków sądu podziemnego, o powstaniu warszawskim i o momencie, w którym stracił wiarę w Boga. Więcej w nagraniu.

Podczas audycji mówiliśmy również o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich oraz o Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie", który odbył się w Lublinie. Nie zabrakło felietonu teatralnego Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały przygotowały: Joanna SławińskaMartyna Podolska

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 22.08

mg/abi

Playlista
  • Nowak Adam - Trwaj chwilo, trwaj
  • GIULIA Y LOS TELLARINI - Warszawa
  • Stanisława Celinska, - Czerń i biel
  • VAYA CON DIOS - Nah Neh Nah
  • Wyrodek Halina - Ta nasza młodość
  • Zespół Instrumentalny , - Kolumbowie