X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Olga Tokarczuk nagrodzona. "Bieguni" przebili się na trudnym rynku anglojęzycznym

Olga Tokarczuk otrzymała prestiżową nagrodę literacką Booker International za powieść "Bieguni". W Polsce ukazała się ona w 2007 roku, natomiast po angielsku została wydana rok temu pod tytułem "Flights". Książkę przetłumaczyła Jennifer Croft.
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: PAP/Justin Ng/Retna
O Audycji

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników Magda Mikołajczuk rozmawiała z autorką. Już było wiadomo, że Tokarczuk znajduje się na krótkiej liście wśród sześciorga nominowanych twórców z całego świata.

- Znalazłam bardzo oddaną tłumaczkę, która z kolei znalazła prężnie działającego wydawcę w Londynie. Tłumacze to ludzie, którzy znajdują język własnej kultury, żeby przenieść jakiś tekst z innej kultury. Jennifer Croft jest młodą, inteligentną i niezwykle utalentowaną tłumaczką - mówiła Olga Tokarczuk. - Druga rzecz to wydawca, który jest w stanie zainwestować swoją energię w przekazanie książki anglojęzycznemu czytelnikowi, a działa na takim rynku, który jest dosyć zamknięty. Język angielski właściwie sam się zaspakaja, są literatury Australii, Nowej Zelandii, Indii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, jest wielka, mocna literatura brytyjska. Tym bardziej się cieszę, że "Bieguni" się przebili - przyznaje autorka.

Wyjaśnia też, z jakiego powodu się cieszy, że powieść w języku angielskim ukazała się dopiero 10 lat po wydaniu w Polsce.

Nagrodzona książka jest metaforyczną opowieścią o człowieku w kontekście podróży, wędrówki. Tytułowi "Bieguni" to XVII-wieczna prawosławna sekta, której członkowie uważali, że aby nie ulec złu, trzeba wciąż przed nim uciekać.

W audycji wyemitowaliśmy również reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Dzieci Indii".

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi:  Anna Stempniak

Rozmawia: Magda Mikołajczuk

Gość: Olga Tokarczuk (pisarka)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 21.42

mg/kh

Playlista
  • Anna Maria Jopek, - Ja wysiadam
  • Shankar Anoushka, Sting, - Sea Dreamer