Olga Tokarczuk nagrodzona. "Bieguni" przebili się na trudnym rynku anglojęzycznym

Olga Tokarczuk otrzymała prestiżową nagrodę literacką Booker International za powieść "Bieguni". W Polsce ukazała się ona w 2007 roku, natomiast po angielsku została wydana rok temu pod tytułem "Flights". Książkę przetłumaczyła Jennifer Croft.
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: PAP/Justin Ng/Retna
O Audycji

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników Magda Mikołajczuk rozmawiała z autorką. Już było wiadomo, że Tokarczuk znajduje się na krótkiej liście wśród sześciorga nominowanych twórców z całego świata.

- Znalazłam bardzo oddaną tłumaczkę, która z kolei znalazła prężnie działającego wydawcę w Londynie. Tłumacze to ludzie, którzy znajdują język własnej kultury, żeby przenieść jakiś tekst z innej kultury. Jennifer Croft jest młodą, inteligentną i niezwykle utalentowaną tłumaczką - mówiła Olga Tokarczuk. - Druga rzecz to wydawca, który jest w stanie zainwestować swoją energię w przekazanie książki anglojęzycznemu czytelnikowi, a działa na takim rynku, który jest dosyć zamknięty. Język angielski właściwie sam się zaspakaja, są literatury Australii, Nowej Zelandii, Indii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, jest wielka, mocna literatura brytyjska. Tym bardziej się cieszę, że "Bieguni" się przebili - przyznaje autorka.

Wyjaśnia też, z jakiego powodu się cieszy, że powieść w języku angielskim ukazała się dopiero 10 lat po wydaniu w Polsce.

Nagrodzona książka jest metaforyczną opowieścią o człowieku w kontekście podróży, wędrówki. Tytułowi "Bieguni" to XVII-wieczna prawosławna sekta, której członkowie uważali, że aby nie ulec złu, trzeba wciąż przed nim uciekać.

W audycji wyemitowaliśmy również reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Dzieci Indii".

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi:  Anna Stempniak

Rozmawia: Magda Mikołajczuk

Gość: Olga Tokarczuk (pisarka)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 21.42

mg/kh

Playlista
  • Anna Maria Jopek, - Ja wysiadam
  • Shankar Anoushka, Sting, - Sea Dreamer