Co wiemy o Witkacym?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 22:05
Minęło 70 lat od śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza? Czy wiemy już wszystko o tym nieco tajemniczym pisarzu?
Audio

Witkacy, czyli Stanisław Ignacy Witkiewicz. Malarz, pisarz, dramaturg i filozof. Fascynuje wielu. Można nawet powiedzieć, że jest jak mak, który z zaświatów działa hipnotycznie. Tak jest też w przypadku brytyjskiego aktora Kevina Hayesa, który pod koniec kwietnia organizuje naukową sesję Witkacowską w Waszyngtonie.

Fascynacja Witkacym w Polsce jest zrozumiała. Ale dlaczego za granicą?

- Myślę, że Witkacy jest artystą uniwersalnym. Artystą, który można powiedzieć, wychodzi poza polski zaścianek. Odwołuje się do podstawowych problemów w sztuce, filozofii, teorii sztuki. I tylko przez to, że zdarzyło mu się tworzyć w takim trochę zaułku Europy i w czasach, które przeszkadzały w upowszechnianiu jego koncepcji, idei, pomysłów, jego twórczości, stało się tak, że został odkryty dopiero po latach – mówi dr Marek Średniawa, przedstawiciel na Polskę sesji w Waszyngtonie, która poświęcona będzie polskiemu artyście.

O swojej pasji Witkacowskiej, o jej początkach mówi największy na Wyspach Brytyjskich znawca twórczości Witkacego, mówiący po polsku brytyjski aktor Kevin Hayes, który jest organizatorem pewnego rodzaju Zjazdu Witkacologów z całego świata.

 

Czytaj także

"Magazyn Teatralny" - relacje z kwietniowych festiwali

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 22:10
Relacje z festiwali: "Bliscy Nieznajomi" - Festiwal Teatralny w Poznaniu, "Reminiscencje" w Krakowie i Konfrontacje "Klasyka Polska" w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katyń w literaturze"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 22:05
O książce prof. Jerzego Krzyżanowskiego i innych ważnych nowościach wydawniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spójrz wstecz Ajonie"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 22:25
O mało znanej autorce książki - Barbarze Toporskiej, żonie pisarza wielkiej emigracji Józefa Mackiewicza, świadka ekshumacji grobów oficerów polskich w Katyniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Szaflarska skończyła 95 lat!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2010 23:25
Danuta Szaflarska w tym roku skończyła 95 lat i została zaangażowana na etat do awangardowego teatru TR Warszawa.
rozwiń zwiń