Sztuka ludowa na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 17:02
W środę 6 czerwca o godz. 19 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się plenerowy koncert laureatów tegorocznej 43. Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Wcześniej w salach zamku odbędzie się gala wręczenia nagród w konkursie.
Audio
  • Konkurs im. Oskara Kolberga w upowszechnianiu kultury ludowej (Kulturalna Jedynka)
Tradycyjny polski strój ludowy
Tradycyjny polski strój ludowy Foto: Shutterstock/mrotchua

Wręczanie nagród już od kilku la odbywa się na Zamku Królewskim. - To ukłon w stronę laureatów, którzy czują się docenieni - wyjaśnia etnograf Alicja Mironiuk-Nikolska.

Maksymilian Bylicki z Instytutu Muzyki i Tańca zwraca uwagę na przenikanie się kultury ludowej i tzw. kultury wysokiej. - Kultura i twórczość muzyczna zawsze czerpały inspiracje z motywów kultury ludowej - podkreśla. Wyjaśnia, że nagradzani są twórcy z różnych dziedzin, nie tylko muzyki, ale również koronkarstwa, garncarstwa, sztuk plastycznych, czy rzemiosła.

Jakie atrakcje czekają uczestników koncertu? Czy przedmioty, które można kupić na wiejskich bazarach i różnych kiermaszach mają wiele wspólnego z autentykami? Jak wybierani są laureaci? Czym różni się muzyka ludowa od muzyki folk? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Alicja Mironiuk-Nikolska (członek Komisji Nagrody, etnograf, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie), Maksymilian Bylicki (dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca)

Data emisji: 2.06.2018

Godzina emisji: 14.36

ag
Czytaj także

Spotkanie z muzyką góralską, a dokładnie z muzyką spiską i orawską

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 14:56
Na Orawie przed II wojną swiatową Emil Mika zbierał wszelkie świadectwa folkloru rodzinnej ziemi, gromadził i opracowywał pieśni z tego terenu, a część zbiorów opublikował w 1934 roku w tomie "Pieśni orawskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huculski folklor. Magia i prawda życia

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 13:41
Tym razem w audycji wyruszyliśmy w niezwykły świat folkloru i kultury ludowej Huculszczyzny, karpackiej krainy leżącej niegdyś na Kresach Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Są obowiązki, które wyzwalają ochotę do śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 11:23
W ostatniej audycji prezentowaliśmy dużo muzyki ludowej. Nie zabrakło też rozmów z laureatami festiwalu Nowa Tradycja oraz Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń