"Raport rozbieżności" Aldousa Huxleya. Jak zrewidował swoje wizje?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 12:51
- Z tymi "przepowiadaczami przyszłości" jest trochę tak, jak się mówi o generałach, że oni wygrywają zawsze bitwę z poprzedniej wojny, która była. Patrzą na zagrożenia, które były dotąd i ekstrapolują to w przyszłość - mówi w "Kulturalnej Jedynce" dr Marek Gumkowski, historyk literatury, znawca fantastyki i utopii.
Audio
  • "Raport rozbieżności" Aldousa Huxleya. Jak zrewidował swoje wizje? (Kulturalna Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Angielski prozaik, poeta, krytyk i filozof - Aldous Huxley - autor słynnej antyutopii "Nowy wspaniały świat", "Wyspy" i "Drzwi percepcji" na kilka lat przed śmiercią (zm.1963) napisał krytyczną analizę własnej utopiii: "Nowy, wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności."

Jest to jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących dzieł w jego dorobku, które właśnie ukazało się na polskim rynku księgarskim. Autor analizuje w nim nie tylko zagrożenia współczesności, lecz także pułapki projektowania wizji przyszłości, sam sposób myślenia osób tworzących fantastyczne wizje.

Pamiętajmy, że "Nowy, wspaniały świat" powstał przed dojściem Hitlera do władzy. Jak zrewidował swoje wizje Huxley? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z dr Markiem Gumkowskim.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Marek Gumkowski (historyk literatury, znawca fantastyki i utopii)

Data emisji: 17.06.2018

Godzina emisji: 19.13

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara". Film przebije serial?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 13:00
Do kin wchodzi właśnie film o najpotężniejszym baronie narkotykowym XX wieku z Javierem Bardemem i Penélope Cruz w rolach głównych.
rozwiń zwiń