X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wystawa "Złoto Papuasów - wymierająca sztuka Nowej Gwinei"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 11:57
Po raz pierwszy w Polsce, w Alicja Stanska Gallery w Warszawie, można zobaczyć tej wielkości kolekcję oryginalnych przedmiotów sztuki plemiennej Papuasów.
Audio
  • Wystawa "Złoto Papuasów - wymierająca sztuka Nowej Gwinei" (Kulturalna Jedynka)
Sztuka papuaska
Sztuka papuaskaFoto: Annalucia/Shutterstock.com

Przedmioty te znajdują się w rękach polskich kolekcjonerów - podróżników: Sebastiana Błaszczyka i Mirosława Banacha. Ezoteryczne dzieła Papuasi w drugiej połowie wieku XX oddawali białym za bezcen. Dziś stały się cenniejsze od złota, które wydobywa się w Papui Nowej Gwinei. Tymczasem zaczęły zanikać maski i przedmioty rytualne wykonywane zgodnie z zasadami i tradycją, a ich miejsce zajęły towary wytwarzane dla turystów.

- Nowa Gwinea jest do dzisiaj jednym z najtrudniej dostępnych terytoriów na świecie. Podróż w rejony dorzecza Sepik, z którego pochodzi większość eksponatów, zajmuje w optymalnym wymiarze około 3 dni. Natomiast, biorąc pod uwagę różnego rodzaju formalności, które musimy pokonać na naszej trasie, dotarcie na miejsce zajmuje tydzień - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Mirosław Banach. - Podróżujemy na Nową Gwineę cyklicznie od 10 lat. Staramy się przynajmniej raz w roku tam być - dodaje. 

Gość Jedynki mówi, że przedmioty prezentowane na wystawie w Warszawie to pewnego rodzaju świadectwo tożsamości Papuasów. - Tożsamości, którą utracili - podkreśla Mirosław Banach.

Dlaczego złoto w tytule wystawy ma podwójny wymiar symboliczny, a dla Papuasów w pewien sposób tragiczny? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Mirosław Banach (podróżnik)

Data emisji: 23.06.2018

Godzina emisji: 22.33

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korea Festival. Kawałek Korei w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 22:00
Koreańczycy po raz siódmy organizują w Warszawie jednodniowy Festiwal Koreański w parku Agrykola. Wydarzenie odbędzie się 9 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara". Film przebije serial?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 13:00
Do kin wchodzi właśnie film o najpotężniejszym baronie narkotykowym XX wieku z Javierem Bardemem i Penélope Cruz w rolach głównych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Raport rozbieżności" Aldousa Huxleya. Jak zrewidował swoje wizje?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 12:51
- Z tymi "przepowiadaczami przyszłości" jest trochę tak, jak się mówi o generałach, że oni wygrywają zawsze bitwę z poprzedniej wojny, która była. Patrzą na zagrożenia, które były dotąd i ekstrapolują to w przyszłość - mówi w "Kulturalnej Jedynce" dr Marek Gumkowski, historyk literatury, znawca fantastyki i utopii.
rozwiń zwiń