Tomasz Pindel i "Latynoamerykańskie przygody Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 10:18
Tomasz Pindel to tłumacz literatury latynoamerykańskiej, biograf i autor książki o Polakach w Ameryce Łacińskiej. O swojej najnowszej powieści "Za horyzont: Polaków latynoamerykańskie przygody", opowiedział w "Kulturalnej Jedynce" w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
Audio
  • Rozmowa z autorem książki "Za horyzont: Polaków latynoamerykańskie rozmowy" (Kulturalna Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Guenter Purin /Shutterstock.com

- Mam wrażenie, że o ile wyjazdy Polaków do Chicago czy Greenpoint wszyscy kojarzą, o tyle masowa migracja chłopska do Brazylii czy Polonia Argentyńska to już pojęcie mniej znane. Pojedyncze publikacje zwracają uwagę na to zjawisko, ale to wciąż jest temat mało nagłośniony - mówi Tomasz Pindel.

Książka "Za horyzont: Polaków latynoamerykańskie przygody" to próba stworzenia państwa polskiego od nowa w zupełnie innym miejscu. Ludzie niepiśmienni w tamtych czasach nagle porywają się na wyprawę za ocean do Brazylii o której nic nie wiedzą. To była bardzo dramatyczna decyzja, spowodowana tym, że tu na miejscu brakowało ziemi, jedzenia. Panował głód. Ziemią obiecaną miała być Brazylia. - Wystarczyło tylko wyjechać, bo rząd brazylijski gwarantował ziemię. Dostawał ją każdy, kto tam dotarł. Nie trzeba było spełniać specjalnych warunków. Jedynym było dotarcie do Brazylii. Dostawało się 25 hektarów. To był standardowy rozmiar działki. To pozwalało na wyżywienie chłopskiej rodziny - mówi autor książki.

Polscy chłopi w tamtych czasach nie mieli żyłki do biznesu. Byli jednym z najmniej rozwiniętych państw, co rodziło niechęć ze strony innych grup etnicznych, osiedlających się w Brazylii. Na Polaków patrzono z pogardą i niższością. Utarł się wizerunek Polaka jako kogoś pierwotnego, prymitywnego i pozbawionego kraju. Typowym, obraźliwym określeniem było "Polak bez flagi".

Słowo Polak w Argentynie i Brazylii stało się synonimem prostytutki. Dlaczego? Cała rozmowa z gościem "Kulturalnej Jedynki" w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość:  Tomasz Pindel (autor książki "Za horyzont: Polaków latynoamerykańskie rozmowy")

Data emisji: 03.07.2018

Godzina emisji: 22.30

kb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wilimowski" Miljenko Jergovicia. Poprzez piłkę nożną o sprawach uniwersalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 14:02
- Piłka nożna, jak każda inna gra, jest metaforą rzeczywistości. Jest też pewnego rodzaju ceremoniałem i obrzędem, dotyczy ojca i syna, narodu i jego przyszłości - mówił w Jedynce o swojej książce "Wilimowski" Chorwat Miljenko Jergović.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inni ludzie" Masłowskiej. Wielkomiejska rap-opera

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:50
- Ja bym to nazwała rap-operą albo operą hip-hopową. To, co Masłowska robi z językiem... - tak o najnowszej książce pisarki mówiła w Dwójce Magda Mikołajczuk. - Ale powiedzmy sobie, że jest to powieść, która ma zawartość fabularną - precyzował Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literackie inspiracje Piotra Brysacza nad Czarną Hańczą

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:24
Jak nikt inny potrafi łączyć literaturę z naturą. Efektem rozmów przeprowadzonych z dziennikarzami i miłośnikami przyrody jest jego książka "Czyżyk na drogę". Piotr Brysacz od czterech lat jest także współorganizatorem Festiwalu "Patrząc na Wschód", który w tym roku odbędzie się w połowie sierpnia w miejscowości Buda Ruska nad Czarną Hańczą. 
rozwiń zwiń