Jan A. P. Kaczmarek: co niepodległość oznacza dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 17:34
W miniony weekend (14.07) rozpoczął się w Łodzi Transatlantyk, czyli festiwal filmu, muzyki, jedzenia i debat na tematy ważne dla współczesnego człowieka. Pomysłodawcą festiwalu jest kompozytor, laureat Oskara Jan A. P. Kaczmarek. W programie m.in. debaty na temat niepodległości.
Audio
  • Jan A. P. Kaczmarek o festiwalu "Transatlantyk" (Kulturalna Jedynka)
Twórca oraz dyrektor festiwalu Transatlantyk Festival, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek
Twórca oraz dyrektor festiwalu Transatlantyk Festival, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

W programie projekcja ponad 200 filmów z najważniejszych festiwali filmowych, retrospektywy filmów Andrzeja Barańskiego, Luciana Pintiliego, Milosza Formana i Sally Potter. Brytyjska reżyserka jest gościem specjalnym festiwalu.

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Niepodległość dziś. Ja, wolność, bunt i ojczyzna". - To jest fenomenalny temat, temat niepodległości, suwerenności, wolności i tak w kontekście państwa, jak i wymiarze jednostki - mówi Jan A. P. Kaczmarek. Zwraca uwagę, że żyjemy w czasach, kiedy wszystko działa inaczej niż działało 50, czy 30, czy 20 lat temu.

Podkreśla, że obecnie niepodległości nie mierzy się absolutną zdolnością państwa do decydowania o sobie, ale w jakim stopniu jest niepodległe od globalnej korporacji, od globalnego kapitału, od umów międzynarodowych, które ograniczają niepodległość. - Warto teraz, kiedy obchodzimy w Polsce 100 lat niepodległości zastanowić się, co ta niepodległość dzisiaj oznacza - mówi kompozytor i - jak zdradza - były student prawa. Co oznacza wolność jednostki, wolność artysty i jakie są ich granice?

Jan A.P.Kaczmarek wymienia znakomitych gości festiwalu wśród nich Sally Potter, która odebrała "FIPRESCI 93 Platinum Award". To, że właśnie podczas tego festiwalu została wręczona nagroda świadczy o randze imprezy, bo tylko najwieksze festiwale mają przywilej jej wręczania.

Gwiazdą będzie również Joanna Kulig. Jan A.P. Kaczmarek bardzo komplementuje aktorkę zwracając uwagę, że jest reprezentowana przez agencję, która reprezentuje największe gwiazdy filmowe.

Jakie są poglądy Jana A. P. Kaczmarka na niepodległość? Co jeszcze jest w programie festiwalu? Dlaczego zafascynował go film "Paweł, Apostoł Chrystusa", do którego napisał muzykę? Posłuchaj nagrania całej rozmowy. Festiwal potrwa do 20 lipca.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Jan A. P. Kaczmarek (kompozytor, pomysłodawca festiwalu "Transatlantyk")

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 14.33

ag

Czytaj także

Jan A. P. Kaczmarek: żyję w rozkroku, to praktyczne - nie wracać

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:00
Wybitny kompozytor Jan A. P. Kaczmarek stworzył utwór "Emigra - Symfonia bez końca", który wybrzmi 25 lutego w Gdynii. Tematem widowiska, będącego połączeniem muzyki z projekcjami świetlnymi i wizualizacjami, jest emigracja wielu pokoleń Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Atak paniki" w Karlowych Warach i najnowsze propozycje kinowe

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 22:00
W audycji omówilismy wybrane premiery kinowe. Porozmawialiśmy również z twórcami filmu "Atak paniki", prezentowanego podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach. Produkcja walczy o nagrodę w konkursie głównym. W audycji przybliżyliśmy również program festiwalu "Transatlantyk" w Łodzi, trwającego w dniach 13-20 lipca. 
rozwiń zwiń