X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Herbert nie lubił fotografii, wolał szkicować

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 16:54
Zbigniew Herbert, znakomity poeta, pisał nie tylko wiersze i eseje, ale także rysował. A właściwie prowadził coś w rodzaju notatek rysunkowych. Pozostawił prawie 300 szkicowników, które są przechowywane w Archiwum Herberta w Bibliotece Narodowej.
Audio
  • Wystawa wierszy i szkiców Zbigniewa Herberta (Kulturalne Jedynka)
Prezentowane szkice powstawały w latach 1958-98, najczęściej bezpośrednio w muzeach i galeriach w zachodniej Europie i są wizualnymi zapiskami z kontaktami z ważnymi dla Herberta obiektami
Prezentowane szkice powstawały w latach 1958-98, najczęściej bezpośrednio w muzeach i galeriach w zachodniej Europie i są wizualnymi zapiskami z kontaktami z ważnymi dla Herberta obiektami Foto: PAP/Marcin Obara

herbert_pl_1200.jpg
Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

Kilkanaście rysunków zostało wybranych, żeby towarzyszyło wierszom poety w plenerowej galerii na ogrodzeniu Łazienek Królewskich przy ulicy Agrykola w Warszawie. Mamy rok Herberta, a 28 lipca minęła 20. rocznica śmierci poety. Wystawa będzie otwarta do 28 sierpnia.

Twórca wystawy, prof. Paweł Próchniak wyjaśnia, że wystawa jest ułożona w formie teatru, a wiersze można czytać od lewej do prawej, albo odwrotnie. - Możemy czytać każde skrzydło osobno, te wiersze są tak ułożone, żeby w każdym kierunku układał się z nich spójny, mówiący coś ważnego i nieoczywistego cykl - mówi profesor. Rysunki są wkomponowane w treść i zwykle tę treść uzupełniają. Podkreśla, że Herbert, jako profesjonalny pisarz zawsze miał przy sobie notatnik i szkicowanie z natury, przerysowywanie, było dla niego ważne.

Jak były dobierane rysunki na wystawę? Jakich obostrzeń autorzy wystaw musieli się trzymać? Kto wybierał miejsce wystawy? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Paweł Próchniak (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta i pełnomocnik zarządu Fundacji ds. programowych, kurator wystawy w Łazienkach)

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 14.35

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieznane oblicze Zbigniewa Herberta. Jaki był prywatnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 09:18
Zbigniew Herbet, eseista, dramaturg, autor słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito" to jeden z najbardziej znanych twórców literackich. Na temat jego dzieł można mówić wiele, ale co wiemy o samym artyście? Kulisy życia prywatnego Zbigniewa Herberta w rozmowie z Magdą Mikołajczuk zdradził Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W życiu Herberta łączyły się wiersze i rysunki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 10:00
W sobotę 28 lipca przypada 20 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta - poety, eseisty, dramaturga, kawalera Orderu Orła Białego i laureata Złotego Mikrofonu z 1993 roku. I na prywatny użytek rysownika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert o sobie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 15:19
Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich, ale również światowych poetów XX wieku. Co ciekawe, sam poeta - jak wynika to z archiwalnego nagrania - w młodości nie myślal o karierze pisarza. Jego studia były studiami, które przygotowywały młodego człowieka do praktycznego zawodu prawnika, ekonomisty, naukowca.
rozwiń zwiń