X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tradycyjna ceramika turecka w nowoczesnym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 16:09
Intensywne barwy, skomplikowane wzory roślinne, charakterystyczne dla sztuki islamskiej to pierwsze skojarzenie z ceramiką turecką. Wcale nie trzeba jechać do Turcji, aby móc przyjrzeć się z bliska małym arcydziełom. Ceramika trafi na wystawę, którą będzie można obejrzeć w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. To prace Meral Öner artystki z Ankary, stworzone zgodnie z wielowiekową, tradycyjną sztuką turecką. 
Audio
  • Ceramika turecka w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie (Kulturalna Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: THAWIWAT SAE-HENG / Shutterstock

- Punktem wyjścia tych dzieł była tradycyjna ceramika osmańska z okresu XV-XVII wieku, która narodziła się w Izniku, mieście które do dziś jest bardzo ważnym ośrodkiem wyrobu ceramiki. Z kultury tej czerpią inspiracje inni artyści. Wzory osmańskie pojawiają się na talerzach, wazonach czy lampach meczetowych, a także na płytkach ceramicznych, które służyły m.in. jako wykładziny dekoracyjne w Meczetach. Były symbolem wielkiego luksusu - dodaje karolina Krzywicka, kurator wystawy.

Na przełomie wieku XVI i XVII produkcja ceramiki przeniosła się do miasta Kütahya. To drugie centrum wyrobu ceramiki i w dzisiejszych czasach najważniejsze. Jest to związane z występowaniem na tych terenach wysokozmineralizowanej glinki.

Ceramika osmańska charakteryzuje się bogatym zdobnictwem. - Wzory są przetwarzane i powielane. Opierają się na kompozycjach geometrycznych z elementami asymetrii. Dominowały tu wzory kwiatowe, które po części były zapożyczone z porcelany chińskiej. Pojawiają się również medaliony, które wywodzą się właśnie ze sztuki chińskiej. Wśród kwiatów dominuje goździk, róża oraz kwiat i owoc granatu, a w późniejszym okresie dochodzi również tulipan  - dodaje gość. 

Wystawa dostępna będzie od 16 do 26 sierpnia. Wydarzeniu towarzyszyć mają warsztaty malowania płytek ceramicznych pod kierunkiem artystki. Na odwiedzających Muzeum Azji i Pacyfiku czeka również cykl koncertów muzyki orientalnej, zapoczątkowany przez artystów tureckich.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Karolina Krzywicka (kuratorka wystawy, kustosz)

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 14.34

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bestia, Bóg i linia. Egzotyczna wystawa zawitała do Polski.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 17:07
Wystawa "Bestia, Bóg i linia. Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku" to współczesność widziana przez pryzmat krajów Wschodu a jednocześnie opowieść o nich samych, mieszkańcach Azji Południowo-Wschodniej i terenów sąsiadujących, którzy opisują współczesny świat językiem sztuki. O wystawie opowiedział Sebastian Cichocki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tango na 16 metrach" w warszawskiej Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 16:07
Meblościanka, półtapcza, pawlacz. To elementy wyposażenia mieszkań, które doskonale pamiętają osoby, żyjące w czasach PRL-u. Dzięki nim właściciele niewielkich "czterech kątów" mogli swobodniej dysponować przestrzenią mieszkalną. Mikromieszkania z tamtych czasów zainspirowały twórców wystawy "Tango na 16 metrach". 
rozwiń zwiń